Roki i Szafir - dwa policyjne psy ze starogardzkiej komendy przeszły na emeryturę

  • 08.04.2022, 08:30
  • KPP Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Roki i Szafir - dwa policyjne psy ze starogardzkiej komendy przeszły na… fot. KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Choć nie noszą munduru, pełnią służbę tak jak policjanci. Patrolują ulice, obezwładniają przestępców, znajdują narkotyki oraz niebezpieczne materiały wybuchowe. Odwiedzają szkolną młodzież, a także uczestniczą w festynach oraz różnego rodzaju zabezpieczeniach imprez sportowo-rozrywkowych. Mowa tu o wiernych partnerach policjantów, czyli psach służbowych.

Roki i Szafir to zasłużone psy policyjne, które zakończyły 6 kwietnia swoją służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim

Starszy z nich „Roki”  rozpoczął swoją policyjną karierę w październiku 2011 roku, gdzie ze swoim ówczesnym przewodnikiem asp. sztab. Krzysztofem Kellasem odbyli szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Roki został przeszkolony w zakresie wykrywania ładunków wybuchowych. Dzięki swoim niecodziennym umiejętnościom nasz „bombowy” pies między innymi brał czynny udział w policyjnym zabezpieczeniu Mistrzostw Europy Piłki Nożnej, które odbyły się w 2012 roku.

Rok później Roki rozpoczął dalszą służbę z następnym przewodnikiem, a zarazem przyjacielem, z którym spędził kolejne lata, aż do dnia zasłużonej emerytury. Wspólnie z asp. sztab. Łukaszem Kostką bardzo szybko złapali nić porozumienia. Często razem wyjeżdżali na różnego rodzaju kontrole obiektów pod kątem poszukiwania niebezpiecznych ładunków. Liczne patrole i służba w ramach zabezpieczania wielu imprez sportowo-rozrywkowych, z dnia na dzień umacniały przyjaźń oraz budowały nierozerwalną więź pomiędzy policjantem, a jego czworonożnym partnerem.

 

Kilkukrotnie Łukasz Kostka przewodnik Edura, bo takie służbowe imię posiadał Roki, zajmował ze swoim podopiecznym czołowe miejsca, stając na podium w czasie wojewódzkich eliminacji do Kynologicznych Mistrzostwach Policji oraz reprezentował województwo pomorskie na XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji w Sułkowicach. Teraz dla Rokiego, po 11 latach służby nadszedł czas na zasłużoną emeryturę.

- KPP Starogard Gdański

 

Szafir natomiast swoją przygodę w służbach mundurowych rozpoczął w październiku 2013 roku na szkoleniu w Sułkowicach, gdzie dzięki opiekunowi asp. sztab. Łukaszowi Tracz, zdobywał pierwsze szlify w swoim psim policyjnym fachu. Od samego początku jego zadaniem było przede wszystkim patrolowanie miasta oraz poszukiwanie zaginionych osób. Szafir wraz ze swoim przewodnikiem brał udział w wielu zabezpieczeniach meczów, a także często kierowany był na miejsca zdarzeń, gdzie zajmował się tropieniem sprawców przestępstw.

 

Szafir jest psem wesołym, przyjacielskim, ale też czujnym i groźnym. Dał się poznać w trakcie wielu skutecznie zakończonych akcji policyjnych. Natomiast, dzięki łagodnemu usposobieniu był bohaterem wszystkich spotkań z dziećmi. Przez cały okres swojej służby Szafir był nierozłączny ze swoim przewodnikiem asp. sztab. Łukaszem Traczem, tworząc bardzo zgrany team. Ta nierozłączna więź owocowała wieloma skutecznie zakończonymi akcjami, podczas których, Szafir doprowadził swojego przewodnika do tropionego przestępcy. Poza tym asp. sztab. Łukasz Tracz wraz ze swoim czworonożnym partnerem reprezentowali starogardzką komendę w wojewódzkich eliminacjach XIV Kynologicznych Mistrzostw Policji dla przewodnika psa kategorii patrolowo tropiącej, gdzie zajęli III miejsce i wrócili do swojej jednostki  z dyplomem i pucharem.

- KPP Starogard Gdański

 

6 kwietnia obaj czworonożni funkcjonariusze zakończyli swoją służbową karierę w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. Roki i Szafir przeszli do cywila, ale nie rozstają się ze swoimi opiekunami - to u nich spędzą swoją zasłużoną emeryturę. Patrząc przez pryzmat lat, jakie razem ze sobą przeżyli, lepszego zakończenia nie mogli sobie wymarzyć.

KPP Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Zdjęcia (4)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe