Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 09:22
Reklama

Przełomowy projekt polskich naukowców: trzecie zęby zamiast protez i implantów

Jeśli ich badania się powiodą, w przyszłości ubytki w uzębieniu będzie można zastąpić nowymi, naturalnymi zębami.
Przełomowy projekt polskich naukowców: trzecie zęby zamiast protez i implantów
Dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur

Autor: fot. Politechnika Warszawska

 

Ludzkie dziąsło ma zdolności regeneracyjne

 

W projekcie SteamScaf, sfinansowanym z pieniędzy Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej PW, udział biorą naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania wykazały, że ludzkie dziąsło ma zdolności regeneracyjne. Zadaniem ekspertów jest stworzenie z pobranych komórek zawiązki zęba – to pozwoliłoby „wyhodować” trzecie uzębienie.



Opatentowany sposób na innowację



Badania prowadzone są przez medyków, chemików i inżynierów materiałowych. Co istotne, wykorzystywane są do tego tzw. hodowle trójwymiarowe, które pozwalają z dużą dokładnością odwzorować warunki panujące w ludzkim organizmie za pomocą specjalnych rusztowań pozwalających komórkom na rośnięcie w sposób przestrzenny. Jest to autorski sposób badaczy z Politechniki Warszawskiej, który już został zgłoszony w urzędzie patentowym.

 

Postawiliśmy hipotezę, że tkanki dziąsła są w stanie przekształcić się w inne struktury, a szczególnie konkretna grupa komórek macierzystych. Chcemy zbadać możliwości ich wykorzystania. Dowiemy się, jakiego rodzaju tkanki można z nich wytworzyć.

- dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW, kierownik projektu SteamScaf



Nie poprzestaną na zębach



Jeśli projekt przyniesie oczekiwane efekty, badacze spróbują wykorzystać swoje odkrycia w jeszcze jeden, równie ważny sposób – spróbują wyhodować pojedyncze neurony i fragmenty tkanki nerwowej. Dzięki temu pacjenci z urazami kręgosłupa powodującymi paraliż kończyn mogliby być poddawani przeszczepom.

 

Nie ukrywam, że jest to chyba najtrudniejsza część projektu, ale skoro nasze dziąsło potrafi odbudowywać nerwy po usunięciu zęba, dlaczego nie spróbować tego zrobić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama