Wyjątkowy koncert pieśni polskich i ukraińskich. Już 23 kwietnia w Starogardzie Gdańskim

 • 11.04.2022, 07:03
 • SCK / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Wyjątkowy koncert pieśni polskich i ukraińskich. Już 23 kwietnia w Starogardzie… źródło: Starogardzkie Centrum Kultury

Podziel się:

Oceń:

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia o godzinie 17:00 w sali “Sokół”, w Starogardzie Gdańskim.

Koncert polsko-ukraiński

 

Jak podaje Starogardzkie Centrum Kultury, na scenie wystąpią: zespół polsko-ukraiński “Słowiki – Solowej”, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, chór ukraiński “VYRIJ” oraz soliści.

 • Zespół polsko-ukraiński “Słowiki – Solowej” istnieje od dwóch lat i pochodzi z Tarnopola. Muzycy są studentami i absolwentami krakowskich uczelni. Grają muzykę polską i ukraińską na takich instrumentach jak: pianino, wiolonczela, altówka, akordeon.
   
 • Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który kontynuuje działalność grupy powstałej w 1972 roku o tej samej nazwie. Zespół w swoim repertuarze prezentuje barwne i ciekawe tańce polskie. Do przepięknej muzyki Tomasza Kiesewettera wykonuje poloneza z mazurem, kujawiaka z oberkiem i oczywiście skocznego i żywiołowego krakowiaka. Ponadto bawi swych widzów uroczymi Suitami, które oddają charakter prezentowanego regionu jak Suita Tańców Kaszubskich, Suita Tańców Rzeszowskich oraz Rzeszowsko-Przeworskich. Do 2020 r. choreografią zajmowała się Iwona Kierat-Łukasik, a obecnie Małgorzata Krzaczyńska, zajęcia wokalne prowadzi Kamila Kmiecik-Nejman, a nad całością czuwa kierownik – Iwona Jamiołkowska. Dzięki tym wszystkim elementom zespół ciągle się rozwija i poszerza swoje umiejętności, co zostało nie raz docenione przez publiczność i jurorów podczas koncertów i festiwali. Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” jest laureatem m. in. Międzynarodowego Festiwalu EUROFOLK w Malborku, zdobywcami I i II miejsca w V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołu Ludowych w Bydgoszczy, czy II miejsca na festiwalu “O ŁOWICKI PASIAK” w Łowiczu. Prezentowali się na scenach nie tylko Polski ale również Portugalii, Niemiec, Słowenii oraz Litwy.
   
 • Chór Vyrij, to młodzieżowy ukraiński chór, działający przy Gama GAK. Założycielką chóru jest Hanna Tiekucheva. Członków łączy wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Zachowanie tożsamości narodowej jest dla nich bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Zespół chóralny zrzesza zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy jaki i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce. Obecnie chór prowadzi Valentina Zamula.

Patronat honorowy nad koncertem objęli:

 • Kazimierz Smoliński – Poseł na sejm RP,
 • Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard Gdański,
 • Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczew.

Wstęp na koncert jest wolny. Darmowe wejściówki do odbioru w recepcji Starogardzkiego Centrum Kultury.

 

Przeczytaj także: CKiS dla Ukrainy. Zajęcia taneczne, teatralne i muzyczne / ПРОПОЗИЦІЯ ЦЕНТРУ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА ДЛЯ ГОСТЕЙ З УКРАЇНИ

SCK / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe