W jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie? Wkrótce VI Tczewskie Targi Pracy [ROZMOWA]

  • 12.04.2022, 14:48
  • Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
W jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie? Wkrótce VI Tczewskie… źródło: PUP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Przemysław Karczyński, kierownik Referatu Zatrudniania Cudzoziemców i Obsługi Pracodawców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie, mówił na naszej antenie o tym, jakie zawody są w tej chwili najbardziej pożądane na rynku pracy oraz z jakich form wsparcia mogą skorzystać pracodawcy. Jaką pomoc uzyskać mogą z kolei osoby bezrobotne? Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

 

Rynek pracy wraca do "normy"?

 

Specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy monitorują na bieżąco lokalny rynek pracy. Na sytuację osób bezrobotnych poszukających zatrudnienia, na pewno wpłynęła pandemia. W 2020 roku, od marca do grudnia bezrobocie rosło. Jak przyznaje Przemysław Karczyński, doradcom ciężko było znaleźć nowe oferty pracy, bo pracodawcy po prostu tych miejsc nie mieli - to wiąże się z kolei z kryzysem gospodarczym i niepewnością, czy dotychczasowe stanowiska i etaty da się utrzymać. Dopiero kilka miesięcy później, w 2021 roku, po pierwszym szoku związanym z lockdownami  i pewną nauką jak funkcjonować w "nowej" rzeczywistości, bezrobocie zmalało

Tak kształtuje się liczba osób bezrobotnych w marcu 2022 roku:

 

źródło: PUP Tczew / Facebook

 

Chcesz zmienić pracę? Zrób to wiosną!

 

Jak mówi Przemysław Karczyński, naturalnym procesem na rynku pracy jest to, że wiosną pojawia się więcej ofert pracy. To więc dobry moment, żeby pracę znaleźć, lub ją zmienić. Ta sytuacja ma związek z tym, że wielu pracodawców podsumowując ubiegły rok, podejmuje decyzje o zmianach stanowiskowych lub udostępnieniu nowych miejsc pracy, co zwykle dzieje się właśnie wiosną:

 

To jest naturalna tendencja na naszym rynku pracy, ale podejrzewam, że tak jest ze względu na to, że po prostu jest więcej ofert pracy w sezonie letnim, kiedy więcej pracowników jest zatrudnionych na świeżym powietrzu, w budownictwie, czy też w innych branżach ogrodniczych. Wiadomo, że nasz powiat jest też skorelowany z rolnictwem i sadownictwem, więc wtedy też jest potrzebne więcej rąk do pracy.

Urzędy pracy dostają też środki na refundację, na tworzenie nowych miejsc pracy, więc to też generuje nowe miejsca pracy. Dodatkowo, na pewno pracodawcy, którzy zamykają rok w grudniu, w styczniu dokonują pewnych analiz i założeń na następny rok i mogą od lutego czy marca rozpocząć nowe procedury związane z rekrutacją nowych pracowników.

- Przemysław Karczyński, Kierownik Referatu Zatrudniania Cudzoziemców i Obsługi Pracodawców

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Początek roku to także nowe rozdanie dla urzędów pracy, które dysponują środkami na różne formy wsparcia pracodawców. Mogą oni pozyskać refundację części środków poniesionych w wyniku zatrudnienia osoby bezrobotnej.

 

źródło: PUP Tczew / Facebook

 

Praca dla uchodźców

 

Coraz więcej ofert pojawia się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie dla obywateli Ukrainy, którzy w związku z wojną opuścili swój kraj i przebywają na terenie powiatu tczewskiego. Przemysław Karczyński wyjaśnił na naszej antenie jak wygląda procedura zatrudniania uchodźców oraz co może zrobić cudzoziemiec szukający w Polsce pracy: 

 

Na podstawie specustawy znosi się dla pracodawców konieczność rejestrowania oświadczeń, muszą jedynie dopilnować takiego obowiązku, żeby w ciągu 14 dni od zatrudnienia cudzoziemca, zgłosić w Urzędzie Pracy (poprzez portal praca.gov.pl) taką informację, że zatrudnili tego cudzoziemca. Jest to jedyny obowiązek w tej chwili, jaki on musi wykonać, jeżeli chodzi o zatrudnienie obywatela Ukrainy.

Obywatele Ukrainy mogą rejestrować się w urzędzie pracy, jeżeli spełnią zapisy specustawy. Faktycznie rejestrują się już te osoby, na koniec marca mieliśmy kilkudziesięciu cudzoziemców, na pewno większość z nich to obywatele Ukrainy i ci obywatele, jako osoby bezrobotne mogą być kandydatami na te same formy wsparcia, na które są kierowani nasi rodacy.

- Przemysław Karczyński

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak podkreśla kierownik Referatu Zatrudniania Cudzoziemców, ponad 86% z nich, to w naszym powiecie obywatele Ukrainy

 

VI Tczewskie Targi Pracy 

 

Powiatowy Urząd Pracy zachęca pracodawców i osoby szukające zatrudnienia do udziału w kolejnej edycji targów, które odbędą się 27 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie przy ul. Gdańskiej 17, w godz. 10:00 – 12:00.

 

Zapraszamy oczywiście pracodawców, którzy chcieliby bezpłatnie wystawić się na tych targach, zapraszamy również różne instytucje. Tczewskie Targi Pracy są tak naprawdę skierowane nie tylko do mieszkańców naszego powiatu, bo z poprzednich edycji wiem, że przyjeżdżają do nas również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Oczywiście te targi są skierowane również do agencji pracy, które chciałyby pozyskać nowych pracowników. One są skierowane również do młodzieży szkolnej, która w tym roku kończy szkołę średnią.

- Przemysław Karczyński

 
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 
To wydarzenie skierowane jest także do poszukujących pracy obywateli Ukrainy. Urzędnicy zachęcają firmy i instytucje, które chciałyby zaprezentować się podczas targów i pozyskać nowych pracowników, do zgłoszenia się i zarezerwowania stoiska:
 

Uczestnictwo w targach to dla Państwa okazja do zaprezentowania swojej firmy/instytucji oraz pozyskania nowych pracowników. Wszystkim wystawcom zapewniamy bezpłatne miejsca wystawowe.

Zgłoszenie udziału prosimy nadsyłać do 20 kwietnia drogą elektroniczną: [email protected]

- Przemysław Karczyński

 

Formularz, który należy przesłać do Powiatowego Urzędu Pracy znajdziecie na stronie internetowej urzędu

 

Posłuchaj

 

W jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie? Całej rozmowy z Przemysławem Karczyńskim, dotyczącej rynku pracy i zbliżających się targów, posłuchacie tutaj:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Z kierownikiem Referatu Zatrudniania Cudzoziemców i Obsługi Pracodawców rozmawiała Weronika Gerowska-Chalecka. 

 

fot. Redakcja

 

Przeczytaj także: Pracodawco, pokaż się! Trwa rezerwacja stoisk na VI Tczewskie Targi Pracy

Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe