Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:36
Reklama
Reklama

Jak chronić dzieci w kryzysie uchodźczym? Fundacja Dajemy Dzieciom siłę przygotowała kompendium zasad

Jak informuje Straż Graniczna, do Polski wjechało ponad 2,6 mln osób, z czego blisko 1,5 stanowią dzieci. Obecnie, jak zauważa Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, tysiące z nich przebywają w miejscach tymczasowego, zbiorowego pobytu. Ważne i pilne jest zapewnienie im opieki, pomocy i wsparcia. A także ochrona przed zaniedbaniem i wykorzystywaniem seksualnym.
Jak chronić dzieci w kryzysie uchodźczym? Fundacja Dajemy Dzieciom siłę przygotowała kompendium zasad

Autor: fot. FDDS

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wzywa do ochrony dzieci

 

W wyniku wojny w Ukrainie blisko 1,5 miliona dzieci jest obecnie w kryzysie uchodźczym. Miliony ukraińskich rodzin zdecydowały się a opuszczenie kraju i wyjazd do Polski. Tutaj obejmowane są wsparciem osób prywatnych, organizacji pozarządowych i instytucji. Aby uniknąć ponownego traumatyzownia, FDDS proponuje wdrożenie systemowego wsparcia. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, przygotowała pakiet zasad, które zapewnią dzieciom lepszą ochronę przed krzywdzeniem.

 

W wyniku wojny w Ukrainie, każdego dnia tysiące dzieci z opiekunami i bez formalnej opieki przyjeżdża do Polski, szukając ochrony, stabilizacji i wsparcia. Dzięki wielkiej mobilizacji społeczeństwa, organizacji pozarządowych i samorządów znajdują schronienie i niezbędne środki do życia. Tysiące dzieci z doświadczeniem uchodźczym aktualnie przebywa w miejscach tymczasowego pobytu tj. pawilony, hale sportowe, ośrodki wczasowe czy remizy strażackie. Ryzyko krzywdzenia dzieci w tego typu miejscach jest szczególnie wysokie, dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała zasady, które pomogą lepiej chronić dzieci.

- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

 

Jak lepiej chronić dzieci?

 

Zasady pomagające chronić najmłodszych pomagają osobom organizującym pomoc na zabezpieczenie dzieci i jednocześnie tworzą jasne i nieprzekraczalne procedury.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Zasady ochrony dzieci, choć są prostym rozwiązaniem, mogą mieć ogromną moc. „Uszczelniają” newralgiczne punkty w działaniach organizacji i instytucji, sprawiając, że dzieci są bardziej bezpieczne. Jasno określają, w jaki sposób sprawdzane są osoby pracujące z dziećmi, jakie zachowania wobec dzieci są akceptowane w danym miejscu i co robić, gdy dziecku dzieje się krzywda. Dziś jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji humanitarnej i właśnie dlatego zasady powinny obowiązywać wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci z doświadczeniem uchodźczym, ponieważ to właśnie one płacą najwyższą cenę za wojnę i wywołany nią chaos

- Marta Skierkowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Zasady wspierają osoby, które w sposób bezpośredni pracują z dziećmi w kryzysie.

 

 Zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem w sytuacji kryzysu humanitarnego przedstawiają skuteczne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci, poprzez:

a) weryfikację personelu i wolontariuszy przed dopuszczeniem ich do kontaktu z dziećmi;

b) określenie zasad bezpiecznego kontaktu z dziećmi;

c) opracowanie jasnej procedury interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone.

- Marta Skierkowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

 

Kompendium zasad udostępnione przez Fundację ma charakter uniwersalny i może być wdrażane z uwzględnieniem specyfiki pracy organizacji czy instytucji. Dodatkowo udostępniono  wzory pism, wniosków i oświadczeń. A także pokazano przykładową procedurę interwencyjną.

Przypomnijmy, że Fundacja prowadzi w Starogardzie i Gdańsku Centra Pomocy Dzieciom, w których można obecnie uzyskać wsparcie psychologiczne w językach polskim, ukraińskim i rosyjskim. Aby skorzystać z konsultacji, należy umówić się telefonicznie pod numerem  515 235 716 lub mailowo na adres: [email protected]

Z wszystkimi zasadami pomocy można zapoznać się na stronie FUNDACJI .

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama