Na dzieci, na starszych, na zwierzęta… Komu oddasz swój 1 procent?

  • 20.04.2022, 12:30
  • news4media
Na dzieci, na starszych, na zwierzęta… Komu oddasz swój 1 procent? iStock

Podziel się:

Oceń:

Do 2 maja trzeba rozliczyć się z fiskusem ze swoich zarobków. A zatem to najlepszy czas, aby osoby, które jeszcze nie złożyły formularza PIT, wybrały organizację, którą chcą wesprzeć.

Dla przypomnienia: każdy podatnik musi do 2 maja 2022 roku rozliczyć swój PIT. Może to zrobić elektronicznie na stronie podatki.gov.pl lub złożyć papierowy formularz w swoim urzędzie skarbowym. Warto pamiętać, że niezależnie od metody, 1 procent podatku można przekazać organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać nazwę takiej organizacji i jej numer KRS.

 

Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1 proc. podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, "wspomagamy" ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1 proc. organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do "wspólnego worka", o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

- portal poradnik.ngo.pl

Tłumaczy też, że z finansowego punktu widzenia ten 1 procent to pieniądze należące się państwu, ale od 2003 r. Polacy mogą sami decydować, na co przeznaczyć część ich podatku. To w pewnym senesie skorzystanie z „uprzejmości” państwa, a nie wyjmowanie pieniędzy ze swojej kieszeni – podatnik, wpierając OPP, nic na tym nie traci.

Z roku na rok rośnie liczba osób, które wspierają różne organizacje, i rośnie kwota, jaka jest na nie przeznaczana. Za 2020 rok było to 972,7 mln zł, czyli o około 65 mln zł więcej niż 12 miesięcy wcześniej (szczegóły na grafice powyżej).

 

Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji wyniosła 63 zł.

- Ministerstwo Finansów

 

W 2004 r. było to tylko 10 mln zł, a na taki krok zdecydowało się tylko 80 tys. podatników w całej Polsce. W ubiegłym roku OPP wsparło już 15,3 mln osób. Najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, następnie: Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym i Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" (szczegóły na grafice powyżej).

Jeżeli ktoś nie wie, kogo chciałby wesprzeć w tym roku, lub jeśli chciałby sprawdzić, czy wytypowana organizacja ma prawo otrzymać 1 procent, może to zrobić na tej stronie internetowej.

news4media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe