"Kobiety gwałcone nie krzyczą. Kobiety gwałcone są cicho. Nie mają twarzy. Nie mają nazwisk. Zwłaszcza, gdy mają karabin przy głowie" - protest pod rosyjskim konsulatem w Gdańsku

  • 20.04.2022, 12:45
  • Redakcja (oprac. Dawid Chęć / Aleksandra Kęprowska)
"Kobiety gwałcone nie krzyczą. Kobiety gwałcone są cicho. Nie mają twarzy.… fot. Dawid Chęć

Podziel się:

Oceń:

W środę, 20 kwietnia przed Konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku przy ul. Stefana Batorego 15, odbył się protest "Gwałt to zbrodnia wojenna!".

 

"Gwałt to zbrodnia wojenna!"

 

Nasz milczący protest jest krzykiem o powstrzymanie systemowej zbrodni wojennej w Ukrainie, jaką jest gwałt wojenny. (...) Zainspirowały nas Estonki, które kilka dni temu otoczyły Ambasadę Rosji w Tallinie, w czarnych workach na głowie, ze spętanymi z tyłu rękoma, umazane sztuczną krwią.

 - Trójmiejska Akcja Kobieca (FB)

 

Protestujący pojawili się przed konsulatem o godzinie 11:30. Na miejscu był nasz reporter Dawid Chęć, który rozmawiał z uczestniczkami i uczestnikami:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

„Daj coś z worka dla orka”

 

Z kolei w poniedziałek, 18 kwietnia przy rosyjskim konsulacie odbył inny protest. Przed ogrodzeniem placówki pojawiły się przedmioty domowe i ubrania. Niektóre z nich zostały oblane czerwoną farbą, inne mają antywojenne napisy lub są opatrzone wizerunkiem Putina. Złom i śmieci mają symbolizować przedmioty, które kradną rosyjscy żołnierze grabiący ukraińskie miasta.

Gdański protest pod hasłem „Daj coś z worka dla orka” zorganizowała Angelika Dobies i grupa “protesty Trójmiasto”.

Redakcja (oprac. Dawid Chęć / Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe