Więcej na kontach emerytów. "Czternastki" będą wyższe!

 • 26.04.2022, 10:00
 • News4Media
Więcej na kontach emerytów. "Czternastki" będą wyższe! fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Pod koniec roku zostanie wypłacona dodatkowa, 14. już emerytura, a na konta wpłynie więcej pieniędzy, niż się spodziewano.

 

Rząd premiuje emerytów i rencistów, wypłacając im co roku wiosną 13 emeryturę

 

Świadczenie zapisane jest w ustawie. W tym roku wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

 

To pieniądze, które trafiają nie tylko do emerytów, bo należą się każdemu, kto pobiera:
 

 • emeryturę
   
 • rentę
   
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
   
 • świadczenie Mama 4 plus
   
 • świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny
   
 • renty inwalidzkie wojenne/wojskowe
   

 

Bardzo podobne zasady obowiązują przy wypłacaniu 14 emerytury

 

Zasadnicza różnica między świadczeniami polega na tym, że "czternastka" nie jest zapisana w ustawie. Po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku i zgodnie z zapowiedziami polityków miała wejść na stałe do kalendarza wypłaty świadczeń.

Pod koniec ubiegłego roku były już minister finansów ogłosił, że jednak było to działanie jednorazowe. Jako że w polityce nie ma nic pewnego, więc dla odmiany premier poinformował, że w 2022 r. "czternastka" będzie. Potwierdziła to niedawno Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

 

Wypłata spodziewana jest jesienią. Najpewniej w listopadzie

 

"Czternastka" od "trzynastki" różni się także tym, że nie każdy z uprawnionych otrzymuje pełna kwotę. Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć tylko osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś otrzymuje więcej, to dodatkowe świadczenie jest pomniejszane w myśl zasady: złotówka za złotówkę.

Jednak – jak donosi „Gazeta Wyborcza” – w tym roku ma być inaczej. Rząd chce zmienić próg przychodowy. Planuje, że będzie ona wynosiła nie 2900 zł jak przed rokiem, ale 3100 zł brutto. A to oznacza, że więcej osób otrzyma pełną "czternastkę".

 

Dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów (ok. 7,8 mln osób otrzyma pełną kwotę, a blisko 1,2 mln osób będzie miało zmniejszone świadczenie).

- Gazeta Wyborcza

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe