Króliczek z mamą musi uciekać. Tata został bronić łąki. Powstała wyjątkowa bajka

  • 27.04.2022, 17:05
  • News4Media
Króliczek z mamą musi uciekać. Tata został bronić łąki. Powstała wyjątkowa… Milena Kamińska FB Milena Kamińska

Podziel się:

Oceń:

„Mały dzielny króliczek” to wyjątkowa opowieść za której powstaniem stoją Milena Kamińska i Magdalena Pochrząszcz.

Opowieść, jak łatwo się domyślić, dotyczy wojny. Historia zawarta w „Małym dzielnym króliczku” nawiązuje do obecnych wydarzeń w Ukrainie, czego autorki nie ukrywają.

„Wspólnie z Magdaleną Pochrząszcz stworzyłyśmy charytatywną bajkę dla dzieci z Ukrainy (ale też z Polski i innych państw przyjmujących uchodźców), która pomoże im odnaleźć się w nowej rzeczywistości” – tak książkę opisuje Milena Kamińska.

To historia rodziny królików, które ze względu na zbliżające się niebezpieczeństwo decydują się na rozłąkę. Mama z synkiem Andrijem ruszają w nieznane, a tata zostaje pilnować polany przed złym niedźwiedziem.

„Historia o nadziei, miłości, przyjaźni, otwartości i tęsknocie w cieniu wojny. Czy znajdą bezpieczne schronienie? A może coś więcej?” – zachęca autorka. I tłumaczy, że chciała stworzyć opowieść, która stanie się początkiem rozmowy z dzieckiem o wojnie w Ukrainie i przybywających do Polski uchodźcach. „Napisałam ją z serca, tak jak kiedyś chciałabym rozmawiać ze swoimi dziećmi o ważnych, trudnych sprawach. Bajka była konsultowana z psychologami i uzyskała ich pozytywne opinie” – podkreśla Kamińska.

 

 

Tu trzeba wyjaśnić, że jej działania na rzecz uchodźców się ani nie zaczynają, ani nie kończą.  Mieszka w Lublinie, a na pomysł napisania bajki wpadła podczas pracy w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie.

Ilustracjami zajęła się Magdalena Pochrząszcz z Poznania. Szybko udało się przygotować wersje internetowe książeczki w trzech językach. Teraz trwają prace nad drukiem opowieści. Zajmą się tym dwie drukarnie: z Lublina i Wrocławia.

W ciągu zaledwie trzech post z bajką udostępniono ponad tysiąc razy. Ludzie ściągają pliki i drukują je we własnych domach.

 

Gdzie znaleźć?

 

Wersja w języku polskim

Wersja w języku ukraińskim

Wersja w języku angielskim

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe