Pojechali do Buczy, Borodianki i Irpienia. Nie zwalniają tempa i już za klika dni ruszą z kolejna pomocą [ROZMOWA]

  • 30.04.2022, 09:00
  • Redakcja (Aleksandra Hotowy)
Pojechali do Buczy, Borodianki i Irpienia. Nie zwalniają tempa i już za… fot. Tomasz Brzyski

Podziel się:

Oceń:

Nasze studio odwiedzili Tomasz Brzyski i Łukasz Brządkowski. Społecznicy, którzy niestrudzenie od wielu tygodni jeżdżą do Ukrainy z pomocą humanitarną.

 

"Ludzie na nas czekali"

 

Po powrocie do Tczewa, Tomasz i Łukasz odwiedzili nasze studio. Opowiedzieli o sytuacji w obwodzie kijowskim i potrzebach mieszkańców Buczy, Irpienia i Borodiance. 

 

Trasa była długa, trudna i trochę granica nas przytrzymała. Tryb wojenny wychodzi z obiegu, już te kontrole są ścisłe, więc trochę granica nam czasu zajęła. jak się wjeżdża to kontrola ścisła jest po stronie ukraińskiej. Ta jest większy bałagan ale idzie to szybciej, ale jak wracamy to wracamy do strefy Schengen.

- Tomasz Brzyski

 

Tomasz i Łukasz dotarli także do mniejszych miejscowości, gdzie zacznie rzadziej dociera pomoc humanitarna. O ile do obwodu kijowskiego można dojechać swobodnie, to w samym obwodzie kijowskim infrastruktura została zniszczona przez działania wojenne. Moździerze i bomby są wbite w asfalt, a pola i łąki zaminowane. Jazda po zmroku w tych miejscach jest niemożliwa, co wydłuża dojazd z pomocą.

 

Luba - genialna przewodniczka

 

Na miejscu w dotarciu do osób potrzebujących pomagali lokalni mieszkańcy. W Borodiance, w logistyce przekazywaniu darów pomagała Luba, Ukrainka, która przed wojną pracowała w jednej z tczewskich restauracji

 

Tak się zdarzyło, że ona przed rozpoczęciem działań wojennych pojechała do siebie. opowiadała nam różne historie o okupacji rosyjskiej. Była genialnym przewodnikiem. Dosyć dobrze znana swoim sąsiadom i to ona nam podpowiadała miejsca, gdzie się zatrzymać i te pakiety rozdawać, żeby to miało formę pomocy zorganizowanej. 

- Łukasz Brządkowski

 

Jeżeli chcecie wiedzieć, jak wygląda sytuacja w Ukrainie posłuchajcie całej rozmowy z Tomkiem i Łukaszem.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Tomek i Łukasz 6 maja wyruszą kolejny raz z pomocą humanitarną do Ukrainy. Wszystkie działania pomocowe są możliwe dzięki zaangażowaniu grupy społeczników działających w grupie 'Tczew dla Ukrainy".

Redakcja (Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe