Im więcej znaków w haśle, tym bezpieczniejsze są nasze urządzenia

  • 05.05.2022, 11:30
  • News4Media
Im więcej znaków w haśle, tym bezpieczniejsze są nasze urządzenia iStock

Podziel się:

Oceń:

5 maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła. To nietypowe święto to dobry moment, żeby sprawdzić, czy nasze smartfony i komputery są odpowiednio zabezpieczone.

13 proc. Polaków deklaruje, że nie używa haseł na żadnym urządzeniu – wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. To zaskakujący wynik, bo jednocześnie 56 proc. badanych ma świadomość, że komputery i smartfony są narażone na włamania w podobnym stopniu.

 

Hasło to pierwsza linia obrony przed cyberprzestępcami. Jak pokazuje badanie BIK, Polacy mają coraz lepszą wiedzę, jak w podstawowy sposób powinni chronić się przed utratą swoich danych osobowych. Jest jednak jeszcze sporo do zrobienia w obszarze ochrony swoich urządzeń przed włamaniem. Nadal wielu z nas używa jednego hasła do zabezpieczenia kilku dostępów, niewiele osób blokuje dostęp za pomocą biometrii. Trzeba dziś mieć świadomość, że włamanie do naszego telefonu czy laptopa znacznie ułatwia cyberprzestępcom przejecie naszych danych osobistych.

- analitycy BIK

 

Podkreślają również, że pozyskanie danych z naszych urządzeń – np. numerów kart płatniczych lub innych danych osobowych – może prowadzić do wyłudzenia kredytów lub podpisania w naszym imieniu innych, niechcianych umów.

 

Długość ma znaczenie

 

Według 71 proc. uczestników badania to stopień skomplikowania hasła ma największy wpływ na trudność w jego złamaniu. Tymczasem eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wyjaśniają, że istotna jest przede wszystkim jego długość.

Najnowsze rekomendacje CERT Polska ze stycznia tego roku zalecają ustawianie na naszych urządzeniach hasła powyżej 12 znaków.

 

Długie hasła są po prostu bezpieczniejsze i mogą realnie chronić nasze urządzenia elektroniczne. Dla przykładu, hasło 8-znakowe zawierające jedną dużą literę można odszyfrować w 22 minuty. Tymczasem na odszyfrowanie hasła 12-znakowego z jedną dużą literą potrzeba 300 lat.

- Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa BIK

 

Jak stworzyć silne hasło?

 

Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z serwisem Sekurak stworzyło krótką listę zasad, które pomogą skutecznie utrudnić cyberwłamywaczom dostęp do naszych kont i urządzeń. Oto ona:

1. Używajmy jak najdłuższych haseł zabezpieczających nasze urządzenia elektroniczne, składających się nawet z minimum 15-20 znaków, starając się, aby były to kombinacje liter, cyfr i znaków specjalnych.

2. Nie wykorzystujmy tych samych haseł do logowania w różnych serwisach – przejęcie jednego hasła może zapewnić cyberprzestępcom dostęp do wielu naszych danych.

3. Korzystajmy z generatorów i managerów haseł – to pozwoli nam upewnić się co do siły bezpieczeństwa naszego hasła, a jednocześnie ułatwi ich zapamiętanie, zamiast zapisywania w różnych miejscach, z których potencjalnie mogłyby zostać przejęte.

4. Aktualizujmy na bieżąco oprogramowanie komputerów i smartfonów – dzięki temu ich producenci pomogą nam zwiększyć bezpieczeństwo danych.

5. Stosujmy i aktualizujmy programy antywirusowe zarówno na komputerach, jak i na smartfonach.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe