Jak funkcjonuje Starogard Gdański? Sprawdź w najnowszym raporcie

  • 06.05.2022, 08:30
  • starogard.pl / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Jak funkcjonuje Starogard Gdański? Sprawdź w najnowszym raporcie fot. starogard.pl

Podziel się:

Oceń:

Na stronie bip.starogard.pl udostępniono "Raport o stanie Gminy Miejskiej za rok 2021". Dokument stanowi kompleksowe opracowanie podsumowujące działania władz miasta w minionym roku. Ma pomóc mieszkańcom w ocenie tej działalności, a radnym Rady Miasta w udzieleniu prezydentowi wotum zaufania.

Raport o stanie Gminy to dokument opracowywany cyklicznie co roku przez Urząd Miasta Starogard Gdański. Stanowi najaktualniejsze kompendium wiedzy na temat Starogardu Gdańskiego. Jest obrazem jego aktualnego stanu. Zawiera informacje o sytuacji społecznej i gospodarczej miasta oraz działaniach i przedsięwzięciach organizowanych przez Urząd Miasta Starogard Gdański, miejskie jednostki organizacyjne oraz wiele instytucji i podmiotów pozarządowych.

Dokument adresowany jest zarówno do radnych Rady Miasta, którzy sprawują funkcję kontrolną nad działaniami władz miasta, jak i mieszkańców Starogardu Gdańskiego, aby pomóc im w ocenie działalności władz samorządowych w minionym roku.

 

Z dokumentu dowiecie się Państwo, jakie działania Miasto podjęło na przestrzeni całego roku, jakie zmiany i transformacje przeszło, wreszcie jakie cele osiągnęło, a z jakich musiało zrezygnować i dlaczego. Wspomnę tylko, że miniony rok upłynął podobnie jak poprzedni w trudnej chociaż bardziej już przewidywalnej rzeczywistości spowitej globalną pandemią. Na szczęście więcej było w nim działań zapobiegawczych niż walki z samym wirusem.

Wiedzeni doświadczeniem roku 2020 byliśmy lepiej przygotowani do wyzwań związanych z ochroną zdrowia i bezpieczeństwem mieszkańców. To był przede wszystkim rok organizacji miejskich punktów szczepień, w których masowo szczepiliśmy mieszkańców, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mimo dodatkowych zadań, wzrostu kosztów przy malejących wpływach oraz galopującej inflacji, nie wstrzymaliśmy naszego mocno rozpędzonego „pociągu inwestycyjnego”. Wręcz przeciwnie podjęliśmy nowe zadanie, o których szeroko piszemy w Raporcie.

Udało nam się też zaktualizować Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Starogard na lata 2021-2030, która wyznaczyła Miastu nową misję, cele i zadania. Pamiętać należy, że rok 2021 upłynął pod hasłem „Roku Harcerstwa Starogardzkiego” w 100. rocznicę powstania pierwszej drużyny harcerskiej. Z tej i wielu innych okazji odbyło się w mieście wiele ciekawych imprez i wydarzeń, o których również piszemy w Raporcie.

W dokumencie znajdziecie też Państwo sporo informacji na temat realizacji zadań własnych Gminy i programów wynikających z zaktualizowanej Strategii. Dzięki lekturze Raportu sami będziecie mogli ocenić podjęte w 2021 roku działania na rzecz rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców.

Dodam jeszcze, że w prestiżowym Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w 2021 roku na 878 samorządów, Starogard Gdański zajął wysokie 37 miejsce i pierwsze miejsce w województwie pomorskim, co potwierdza skuteczność prowadzonej w mieście polityki zrównoważonego rozwoju. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z naszymi wspólnymi osiągnięciami poprzedniego rok i życzę miłej lektury.

- Janusz Stankowiak, Prezydent Starogardu Gdańskiego

 

Z raportu wynika m.in., że:

  • W 2021 roku zmarło 302 osób więcej niż się urodziło.
  • W 2021 r. najstarszym pod względem demograficznym miastem był Malbork, gdzie 25,68 %jego mieszkańców stanowiły osoby w wieku poprodukcyjnym. Najmłodszym miastem pod tym względem był Starogard Gdański, gdzie 19,34 % populacji stanowiły osoby w wieku przedprodukcyjnym. Z kolei największy odsetek mieszkańców w wieku produkcyjnym (57,16 %) mieszkał w Tczewie.
  • Zadłużenie na koniec 2021 roku wyniosło 73.650.000 zł tj. 27,63 % wykonanych dochodów budżetowych.
  • W 2021 roku do Referatu Lokalowego w Urzędzie Miasta wpłynęło 24 nowych wnioskówo przydział mieszkania socjalnego. Ze złożonych wniosków 18 rodzin zostało zakwalifikowanych do wykazu potrzeb mieszkaniowych, natomiast 6 wnioskodawców nie spełniło warunków uchwalonych Uchwałą Rady Miejskiej.
  • Na koniec 2021 roku na terenie Starogardu Gdańskiego było 5,6 km dróg krajowych o powierzchni 39900 m2, 5,1 km dróg wojewódzkich o powierzchni 34000 m2, 7,7 km dróg powiatowych o łącznej powierzchni 444000 m2 oraz 126,6 km dróg gminnych o łącznej powierzchni 691,1 tys. m2.

 

Raport dostępny jest TUTAJ oraz w załączniku pod artykułem.
 

Mieszkańcy, którzy po zapoznaniu się z treścią Raportu, oczekiwać będą dodatkowych wyjaśnień, mogą uczestniczyć w debacie nad Raportem. Debata odbędzie się na sesji absolutoryjnej 1 czerwca. Zgodnie z ustawą uczestniczyć w niej może do 15 mieszkańców, pod warunkiem, że najpóźniej w przededniu planowanej sesji złożą do przewodniczącej Rady Miasta Starogard Gdański pisemne zgłoszenie poparte co najmniej 50 podpisami. Należy pamiętać, że właśnie po takiej debacie radni głosują w sprawie przyznana wotum zaufania prezydentowi miasta, przy czym mogą, ale nie muszą brać pod uwagę opinii mieszkańców zgłoszonych podczas debaty.

starogard.pl / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe