Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 17:08
Reklama

Elektroniczne testy na kartę rowerową. Każdy może sprawdzić swoją wiedzę

Uczniowie będą mogli wykonać testy elektronicznie, w szkolnej sali lub (w przypadku nauki zdalnej) w domu.
Elektroniczne testy na kartę rowerową. Każdy może sprawdzić swoją wiedzę

Autor: źródło: UM Tczew / rower.tczew.pl

Urząd Miejski w Tczewie wprowadził kolejne udogodnienie dla szkół, dotyczące przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową. Od piątku, 6 maja testy są dostępne również w formie elektronicznej. Dzięki temu egzamin teoretyczny jest możliwy do przeprowadzenia na testach elektronicznych bez użycia papieru. Takie testy można przeprowadzić w szkolnej sali komputerowej, a w przypadku nauki zdalnej nawet z domu. O szczegółach mówi specjalista ds. polityki rowerowej Urzędu Miejskiego w Tczewie, Grzegorz Pawlikowski:

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

>> ELEKTRONICZNE TESTY <<

 

Sprawdź swoją wiedzę

 

Czy każdy może skorzystać z takiego testu? 

 

Oczywiście, że tak! Zachęcamy do wypełniania i podnoszenia swojej wiedzy na temat prawidłowej i bezpiecznej jazdy na rowerze.

Ponadto przypominamy, że w 2020 roku w ramach realizacji  „Programu rozwoju ruchu rowerowego w szkołach – Hop! Na Rower”, we współpracy z nauczycielami tczewskich szkół podstawowych został opracowany model Tczewskiej Karty Rowerowej. Powstała inicjatywa ma na celu zwiększenie frekwencji dzieci przystępujących i zdających egzamin na kartę rowerową dzięki ujednoliceniu zasad przeprowadzania egzaminów w szkołach podstawowych na terenie miasta Tczewa.

Prace nad programem objęły warsztaty dla nauczycieli z zakresu opracowania jednolitych dla Tczewa arkuszy egzaminacyjnych, a także przygotowywania i egzaminowania uczniów na kartę rowerową.

- Urząd Miejski w Tczewie / rower.tczew.pl

 

Grzegorz Pawlikowski podkreśla, że ujednolicenie zasad przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową może wpłynąć pozytywnie na bezpieczniejsze poruszanie się na drogach, co przyczyni się z kolei do zmniejszenia odsetka wypadków z udziałem rowerzystów.

Nowy regulamin z zasadami przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową w szkołach podstawowych na terenie miasta Tczewa, zostały wprowadzone Zarządzeniem Nr 27 /11/2020 Prezydenta Miasta Tczewa z dnia 06.11.2020 r., jako obowiązkowe dla wszystkich szkół.

Regulamin przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową określa m.in.:

“1. Egzamin na kartę rowerową odbywa się raz w roku szkolnym (nie dotyczy egzaminów poprawkowych) w miesiącu kwietniu. W wyjątkowych przypadkach np. w związku z przerwami w funkcjonowaniu szkoły, egzamin może odbyć się w innym miesiącu.

2. Termin, miejsce oraz zasady egzaminu (teoretyczny, praktyczny oraz poprawkowy) są podawane na stronie internetowej szkoły oraz w e-dzienniku, z miesięcznym wyprzedzeniem. Wraz z tą informacją podawane są dane kontaktowe do Koordynatora szkolnego odpowiedzialnego za proces egzaminacyjny (imię, nazwisko oraz e-mail). Informacja ta również będzie przekazywana do Urzędu Miejskiego w Tczewie.”

 

Dzieci powinny mieć karty rowerowe

 

Jak podaje specjalista ds. polityki rowerowej UM w Tczewie, wydaje się to szczególnie istotne w kontekście tegorocznej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które m.in. zwiększyło karę za “kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia” (art. 94 § 1a) do 200 zł.

Prace nad modelem Tczewskiej Karty Rowerowej były prowadzone we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną HECA – Tczewscy Kurierzy Rowerowi.

 

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom miasta, że jazda rowerem po chodniku jest zasadniczo niedozwolona.

Zgodnie z art 33. ust. 5. korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Pamiętajmy również, że nawet jeżeli prawo pozwala nam na jazdę po chodniku, to jesteśmy tam tylko gośćmi. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

- Urząd Miejski w Tczewie / rower.tczew.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama