Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 11:28
Reklama

NBP. Czy Glapiński zostanie na drugą kadencję? Wokół sprawy rośnie spór

Dalej nie wiadomo, czy Adam Glapiński będzie rządził NBP przez 6 kolejnych lat. Wokół sprawy narastają kontrowersje. Dziennikarze ujawnili, że jego ponowny wybór na to stanowisko może być niezgodny z prawem.
NBP. Czy Glapiński zostanie na drugą kadencję? Wokół sprawy rośnie spór
Adam Glapiński

Autor: fot. Krystian Maj (KPRM)

 

10 czerwca 2016 r. Adam Glapiński został powołany na szefa Narodowego Banku Polskiego

 

Funkcję objął niecałe 2 tygodnie później, po zaprzysiężeniu przez sejm. To oznacza, że niebawem kończy się jego urzędowanie. W związku z tym prezydent Andrzej Duda odpowiednio wcześniej zarekomendował kandydata. Postawił na… obecnego prezesa. Okazuje się jednak, że sprawa może być o wiele bardziej skomplikowana.

 

W mediach wrze

 

Ma to związek z publikacją, która ukazała się m.in. w serwisie RMF 24. Poinformowano w niej, że powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję może być niezgodne z prawem. Wynika to z ustawy o Narodowym Banku Polskim.

 

W lutym 2016 r. prezydent Andrzej Duda, na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki, powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2016, prezydent powołał Glapińskiego na prezesa banku. Co jest drugą kadencją w zarządzie banku. Na więcej ustawa nie pozwala. A więc może to nie pozwalać na powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa, czyli trzecią w zarządzie.

 

Opinie są podzielone

 

Jak ustalono, w związku z opisaną sytuacją prezydent Andrzej Duda domaga się wyjaśnień od swoich współpracowników. Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot stwierdził zaś, że zdania prawników w tym temacie są podzielone. „Mamy opinie mówiące o tym, że wszystko jest zgodnie z prawem – i tego się trzymamy” – oznajmił. Na kontrowersje wokół powołania Glapińskiego zareagował m.in. Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej. Zwrócił się do Andrzeja Dudy o ujawnienie stanowisk prawnych dotyczących spornego aspektu. Skan pisma zamieścił na Twitterze.

Pierwsza kadencja Adama Glapińskiego jako prezesa NBP upływa w czerwcu 2022 r. Wstępnie zapowiedziano, że głosowanie sejmowe nad wyborem Glapińskiego na drugą kadencję będzie przeprowadzone w nadchodzącym tygodniu.

 

Trwa cykl podwyżek

 

„Będziemy stopy (proc. – przyp. red.) podnosić nadal, aż do momentu, kiedy osiągniemy pewność, że trwale obniży się inflacja. Takie jest nasze zadanie jako Narodowego Banku Polskiego – zapowiedział w piątek prezes Adam Glapiński. I, jak poinformowano w serwisie TVN 24. Biznes, dodał, że „obecna wysokość stóp proc. z punktu widzenia ostatnich 20 lat jest normalna”. Tłumaczył, że RPP chce zredukować poziom inflacji do wskaźnika wynoszącego 2,5 proc. plus / minus 1 p. proc.

Przypomnijmy, że podczas czwartkowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyższeniu stóp proc. NBP o 0,75 p. proc. – do poziomu 5,25 proc. w skali rocznej, jeśli chodzi o stopę referencyjną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama