Pożar zabytkowej przepompowni w Rybakach. Najważniejsze pomieszczenie ocalało

  • 14.05.2022, 10:37
  • Redakcja (Izabela Deptulska)
Pożar zabytkowej przepompowni w Rybakach. Najważniejsze pomieszczenie… fot. PSP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Sześć zastępów straży pożarnej gasi pożar zabytkowej przepompowni w Rybakach, w gminie Subkowy.

O zdarzeniu poinformowała Państwowa Straż Pożarna w Tczewie:

 

W Rybakach, na ulicy Wałowej 1 trwa pożar budynku przepompowni. Na miejscu działa 6 zastępów straży pożarnej.

 

Do pożaru doszło w sobotę, 14 maja po godzinie 8:00. Płonął budynek dwukondygnacyjny - spaleniu uległo poddasze. Ogień przedostał się na drugą kondygnację, jednak za sprawą działań straży pożarnej, udało się uratować pomieszczenie z pompami.

 


 

Sam budynek przepompowni stanowi element zabytkowej śluzy. Przepompownia pompowała wodę z rowów melioracyjnych z terenów Niziny Walichnowskiej do Wisły.

W połowie XIX w. Nizina Walichnowska zyskała lepszą ochronę przeciwpowodziową w postaci nowych wałów, które są z resztą używane do dziś.

 

Pompownia "Zgoda" odwadnia nizinę odprowadzając wodę do Jeziora Pelplińskiego, pompownie "Nadzieja" i Pokój" tłoczą wodę z jeziora do Wisły - gdy jej wysoki stan uniemożliwia odpływ grawitacyjny. Śluza pozwala na swobodny spływ wody z jeziora do Wisły, zamyka się zaś, gdy poziom rzeki nadmiernie rośnie.

Pompownie miały początkowo napęd parowy, dziś elektryczny. Cały system melioracji Niziny Walichnowskiej jest dziełem osadników menonickich żyjących tu od końca XVI w.

- polskaniezwykla.pl

Redakcja (Izabela Deptulska)

Zdjęcia (5)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe