Planowana rewitalizacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej przechodzi do fazy projektu!

  • 16.05.2022, 10:21
  • pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Dawid Chęć)
Planowana rewitalizacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej przechodzi do fazy… fot. ŻKD (FB)

Podziel się:

Oceń:

Żuławska Kolej Wąskotorowa to jedyna na Pomorzu działająca kolej tego typu. Jest atrakcją dla turystów, ale może stać się również ważnym elementem sieci transportowej regionu. Dzięki unijnemu dofinansowaniu zostanie opracowana dokumentacja przygotowawcza jej rewitalizacji.

 

Kolej Żuławska

 

Jeszcze w latach 80. Dwudziestego wieku cały teren Żuław pokryty był gęstą siecią kolei wąskotorowych. Przewożone były towary, a pociągi osobowe zapewniały dojazd do pracy czy szkoły. Likwidacja linii kolejowych w latach 90-tych dotknęła również i tą sieć. Ostatecznie przewozy udało się utrzymać w sezonie letnim tylko pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Stegną, Sztutowem i stacją Prawy Brzeg Wisły:

 

Korzystają z niej głównie turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej. A przecież kolej wąskotorowa może być ważnym elementem sieci transportowej regionu, koleją dojazdową obsługującą część powiatu nowodworskiego. Ten projekt daje nadzieję nie tylko na modernizację, ale i na rozwój kolei.

– Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

 

Szansa na poprawę

 

W ramach projektu zostanie wykonana dokumentacja przygotowawcza projektu rewitalizacji infrastruktury Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Obejmie ona odcinki Prawy Brzeg Wisły – Stegna Sztutowo oraz Stegna – Nowy Dwór Gdański – Nowy Dwór Gdański Cmentarz:

 

Na podstawie dokumentacji będziemy modernizować kolej wąskotorową na Żuławach. Bardzo nam na tym zależy. To przecież wyjątkowa kolej i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Pomorza.

- Mieczysław Struk

 

Kolejowe trasy zostaną szczegółowy zinwentaryzowane, a eksperci przygotują studium wykonalności, które pokaże zakres niezbędnych do wykonania prac oraz ich koszt. Sporządzony będzie także raport oddziaływania na środowisko. Całość ma dać odpowiedź na to, jak zrealizować inwestycję, aby zwiększyć potencjał przewozowy kolei. Dokumentacja obejmie 34 km linii kolejowych. Całkowita wartość projektu to 1,2 mln zł., z czego milion zł. stanowić będzie dofinansowanie ze środków unijnych – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Dawid Chęć)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe