Tczew: 82-latka padła ofiarą oszusta, który podawał się za policjanta

  • 18.05.2022, 13:19
  • KPP Tczew / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Tczew: 82-latka padła ofiarą oszusta, który podawał się za policjanta fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Podziel się:

Oceń:

Chociaż profilaktyczne działania sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się dostateczną czujnością i nie dały się okraść, to nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności. Tak też postąpiła 82-latka z Tczewa, która przekazała oszustowi kilka tysięcy złotych.

Oszust miał te pieniądze zabezpieczyć...

 

"Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie" - przypomina o tym asp. sztab. Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. Niestety, pomimo licznych apeli, aby na oszustów uważać, 82-latka z Tczewa we wtorek, 17 maja, przekazała im swoje oszczędności:

 

Wczoraj oszuści zadzwonili do 82-letniej mieszkanki Tczewa i podczas rozmowy telefonicznej przekonywali pokrzywdzoną, że ma ona do czynienia z policjantami, a jej oszczędności są zagrożone. Za namową przestępców, kobieta nie podejrzewając, że ma do czynienia z oszustami, spakowała w reklamówkę gotówkę i według instrukcji przekazała pieniądze przybyłemu mężczyźnie, który miał je rzekomo zabezpieczyć.

- asp. sztab. Dawid Krajewski, oficer prasowy KPP Tczew

 

Oszuści zwykle prowadzą rozmowę w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać rozmówcę.

 

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się oraz sprawdzenie informacji osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców i będą dowodem w sprawie. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary.

- asp. sztab. Dawid Krajewski

 

Ostrzegajmy!

 

Funkcjonariusze proszą najbliższych osób starszych, aby rozmawiali z nimi na temat tego, jak zachować się, gdy podejrzewamy, że ktoś próbuje nas oszukać:

 

Policjanci przypominają, że oszuści działający metodą „na wnuczka" i „na policjanta" najczęściej wyłudzają pieniądze od osób starszych, którzy są naszymi krewnymi. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych najbliższych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze.

Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi krewni stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni i poprosi o dużą ilość pieniędzy. Zwróćmy uwagę na to zagrożenie osobom starszym, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

- asp. sztab. Dawid Krajewski

 

Jednocześnie, o każdej próbie oszustwa należy powiadomić policję. 

 

Przeczytaj także: Ranny mężczyzna leżał pod wiaduktem. Policjanci szukają świadków zdarzenia

 

KPP Tczew / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe