"Nakłady na psychiatrię to nie koszt, a inwestycja". Konferencja prasowa Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży po wizycie w Gdańsku

  • 20.05.2022, 11:00
  • pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Aleksandra Hotowy)
"Nakłady na psychiatrię to nie koszt, a inwestycja". Konferencja prasowa… Fot. www.wsp-bilikiewicz.pl

Podziel się:

Oceń:

W związku z licznymi doniesieniami medialnymi Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży sprawdzał sytuację w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku.

Potrzeba systemowych rozwiązań

 

Na początku maja informowaliśmy o dramatycznej sytuacji na oddziale dziecięcym i młodzieżowym na gdańskim Srebrzysku. Sytuacja związana z przepełnieniem na oddziale spowodowała, że władze szpitala zdecydowały się na zawieszenie przyjęć. W ostatnim czasie na oddziale zwiększono liczbę dostępnych łóżek, podnosząc limit do 46, ale na oddziale hospitalizowanych jest obecnie 57 pacjentów. 

 

Przeczytaj także: Oddział dla dzieci i młodzieży na Srebrzysku nie przyjmuje nowych pacjentów. Co jest powodem?

 

Przepełniony oddział Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku odwiedził  w czwartek, 19 maja Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.  Marszałek Województwa Pomorskiego i dyrektor szpitala apelowali o wprowadzenie szybkich zmian systemowych, które udrożniłyby pracę placówki. Zwrócono uwagę na niedofinansowanie opieki. Jeszcze do niedawna gdańskiemu szpitalowi groziło zamknięcie oddziału dziecięcego, sytuację udało się uratować dzięki dodatkowym pieniądzom pozyskanym od samorządu. 

 

Jesteśmy zainteresowani opisywanymi zjawiskami przez media, że oto coś się stało w szpitalu psychiatrycznym, że nie można się dostać do szpitala, że pacjenci muszą oczekiwać całymi miesiącami na miejsce. Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na szerszy aspekt. Na chory system opieki zdrowotnej w zakresie psychiatrii, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Po pierwsze brak łóżek, bardzo niskie finansowanie procedur medycznych, brak poradni zdrowia psychicznego, które mogłyby przejąć część pacjentów. 

- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

 

Zdaniem marszałka konieczna jest reforma całego sytemu. Tym bardziej, że zaczyna w kraju brakować specjalistów. Obecnie w systemie ochrony zdrowia pracuje 500 specjalistów, z czego na Pomorzu jest 30 psychiatrów dzieci i młodzieży.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Coraz więcej jest małoletnich pacjentów, co jeszcze mocniej obnażyła nam pandemia. Są ogromne kolejki dzieci i młodzieży do psychiatrów.

- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

 

Nakłady na psychiatrię to nie koszt, a inwestycja

 

Rozwiązaniem może być zwiększenie finansowani usług psychiatrycznych. Zdaniem dyrektora szpitala Dariusza Kaszubowskiego jest to niezbędne, aby zatrzymać proces odchodzenia specjalistów do sektora prywatnego.

 

Znaleźliśmy się w miejscu i czasie, kiedy bez natychmiastowych rozwiązań systemowych, bardzo trudne, żeby nie powiedzieć, że niemożliwe będzie funkcjonowanie oddziałów stacjonarnych psychiatrii dzieci i młodzieży i nie dotyczy to tylko naszego szpitala, ale wszystkich szpitali w kraju.

- Dariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku

 

Warunkiem koniecznym jest natychmiastowe dofinansowanie tego obszaru wsparcia. W latach 2020-2021, w okresie pandemicznym oddział przyniósł stratę w wysokości 2,5 miliona złotych. Sytuację uratowało wsparcie samorządu. 

 

Chciałbym zmienić myślenie o psychiatrii dzieci i młodzieży. Nakłady na psychiatrię to nie koszt, a inwestycja, która, jak szacuje WHO, zwraca się czterokrotnie w wymiarze rozwoju społecznego.

- Dariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

 

 

 

 

Władze samorządowe liczą, że wizyta parlamentarzystów przyspieszy tworzenie procedur, które umożliwią wdrażanie zmian systemowych i uratują psychiatrię dzieci i młodzieży w Polsce przed całkowitą zapaścią. Zdaniem psychiatry Marty Herstowskiej, trudnością jest kształcenie się w tej specjalizacji.

 

Proszę o to, aby młody lekarz mógł zacząć specjalizację z psychiatrii dziecięcej i słyszę, że w naborze takich miejsc nie ma, gdzie na psychiatrię dorosłych jest dziesięć. 

- Marta Herstowska, psychiatra dziecięcy

pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe