Uczniowie ze Starogardu Gdańskiego finalistami olimpiady "Zwolnieni z teorii"

  • 23.05.2022, 09:12
  • Zwolnieni z Teorii (oprac. Aleksandra Hotowy)
Uczniowie ze Starogardu Gdańskiego finalistami olimpiady "Zwolnieni z… fot. Fundacja Zwolnieni z Teorii

Podziel się:

Oceń:

Wśród tegorocznych zdobywców społecznych Oskarów czyli Złotych Wilków olimpiady, znalazł się zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie ze Starogardu Gdańskiego. Maksym Domkowski i Antoni Rogowski zostali nagrodzeni za projekt PODpunkt.

5 tysięcy młodych ludzi zaangażowanych w zmianę

 

Jak informują organizatorzy, do tej pory w konkursie zrealizowano 1056 inicjatyw, które stworzyło ponad pięć tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Najlepsze nagradzane są społecznymi Oscarami tj. Złotymi Wilkami. W tym roku wśród zwycięzców jest zespół ze Starogardu Gdańskiego realizujący projekt PODpunkt, zwiększający świadomość lokalnego społeczeństwa w temacie odnawialnych źródeł energii.

 

Udział w olimpiadzie pozwolił nam zdobyć wiedzę, której nie ma w szkole. Dowiedzieliśmy się jak działać w zespole i jak planować projekt. W trakcie realizacji inicjatywy nauczyliśmy się radzić ze stresem oraz podejmować szybkie decyzje. Tworzenie własnego projektu społecznego to zupełnie inny sposób realizacji swoich ambicji i możliwość rozwijania zainteresowań. Temat, który realizujemy, jest dla nas bardzo ważny i zależało nam na tym, aby sprawić że inni też nie pozostaną na niego obojętni.

- Maksym Domkowski i Antoni Rogowski, z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starogardzie Gdańskim

 

W trakcie Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, który odbył na Torze Służewiec w Warszawie wraz z uczniami byli także nauczyciele i finaliści z ubiegłych lat.

 

fot. Fundacja Zwolnieni z Teorii

 

Prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii, Paula Bruszewska podkreśliła dużą wrażliwość młodzieży i ich zaangażowanie w realizację działań odpowiadających na problemy współczesnego świata. 

 

Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach, jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy. Wojna w Ukrainie pokazuje jasno, że radzenie sobie z potężnymi wyzwaniami, nie jest tylko wynikiem posiadania czołgów, czy pieniędzy. Przynajmniej w równym stopniu, ważne są postawy, jakie w życiu przyjmujemy: odwaga i odpowiedzialność za wspólne dobro. Wy te postawy macie.

- Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Młodzi reagują na potrzeby otoczenia 

 

Projekty stworzone w tym roku pokazały, że młodzież biorąca udział w konkursie są responsywne w stosunku do otaczającego ich świata. Ich realizacja oparta na lokalnej społeczności wzmacnia umiejętność pracy w grupie, własną organizację pracy i rozwija komunikację. 

 

Żyjemy w czasach gdy jedyną pewną w życiu pokolenia, które wchodzi w dorosłość, będzie ciągła zmiana. Dlatego też zależało nam, aby w ramach programu #WyzwanieReckitta, przekazać, dlaczego tak istotne jest rozumienie zachodzących zmian społeczno-ekonomicznych oraz umiejętność szybkiej adaptacji do sytuacji np. poprzez przebranżowienie się. Naszym celem było wsparcie młodzieżowych inicjatyw z każdego zakątka Polski.

- Katarzyna Krzyżewska, Marketing Manager i Head of Purpose Council w Reckitt.

 

 

 

Wielki Finał olimpiady Zwolnieni z Teorii odbył się 19 maja na Torze Służewiec w Warszawie. Podczas wydarzenia, które prowadził Karol Paciorek, twórca internetowy i dziennikarz, nagrodzono projekty w 11 kategoriach: 4 formatach tj. zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach tj. kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. Przyznano też dwa Złote Wilki za zarządzanie zmianą społeczną dla projektów, które najlepiej przystosowały się do trudnej i niespodziewanej sytuacji społecznej związanej z wojną w Ukrainie. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. 

 

Laureaci  Złotych Wilków 2022:

 

Przestrzeń miejska

Terrain Story (Katowice) to seria gier terenowych opartych na kodach QR.

PODpunkt (Starogard Gdański) zwiększa świadomość lokalnego społeczeństwa w temacie OZE.

 

Społeczność lokalna

Retro Maków (Maków Mazowiecki) promuje szkolnictwo zawodowe.

Small Talk (Warszawa) to aplikacja, która łączy ludzi, którzy mogą mieć ze sobą wiele wspólnego

 

Ekologia i natura

Earth Day Everyday (Elbląg) edukuje na temat ekologii poprzez kanały komunikacyjne, prelekcje i wywiady z ekologami.

 

Projekt technologiczny

NaLepsze (Szczecin) to aplikacja do wyszukiwania zbiórek, strajków i inicjatyw społecznych w okolicy.

 

Kultura

Nieznany Czarodziej Klawiatury (Płock) promuje postać zapomnianego kompozytora ks. Eugeniusza Gruberskiego.

 

Reklama społeczna

Tylkojednowgłowiemam (Zawiercie) przedstawia istotę i potrzebę edukacji seksualnej w polskich szkołach.

 

Wydarzenie publiczne

TAKsprawni (Tarnów) to charytatywne zawody wspinaczkowe, wspierające osoby z niepełnosprawnościami.

 

Edukacja

Schoola (Słupsk) to aplikacja, która pomaga szkołom średnim w budowaniu zaangażowanej społeczności.

Zapamiętani (Głogów) poszerza wiedzę młodzieży na temat metod efektywnej nauki.

 

Społeczeństwo obywatelskie

Poznaj, by zrozumieć – Podcast o neuroróżnorodności (Warszawa) podnosi świadomość na temat zaburzeń wynikających z neuroróżnorodności.

 

Zbiórka charytatywna

Aport! (Siedlce) uświadamia, jak ważne jest dbanie o bezdomne zwierzęta i wspieranie schronisk.

 

Zdrowie i sport

StayStrong (Kutno) dotyczy zalet zdrowego żywienia i aktywnego trybu życia.

 

Zarządzanie zmianą

Fashion with Passion (Szczecin) edukuje na temat szkodliwości fast fashion i konsumpcjonizmu. Część działań np. zbiórki ubrań i funduszy zostały przekazane na pomoc osobom z Ukrainy.

Podaj Wieszak (Dębica) informuje o tym jak wpływa na planetę branża odzieżowa. Po wybuchu wojny na Ukrainie organizowano zbiórki odzieży i wspierano inicjatywy związane z pomocą uchodźcom.

 

Przeczytaj także: PODpunkt - jak dwóch uczniów starogardzkiego liceum postawiło na ekologiczne ładowanie telefonów w centrum miasta

Zwolnieni z Teorii (oprac. Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe