Gminy zakazują podlewania kwiatów, bo brakuje wody [MAPA]

  • 23.05.2022, 11:03
  • News4Media
Gminy zakazują podlewania kwiatów, bo brakuje wody [MAPA] screen Google Maps / Świat Wody

Podziel się:

Oceń:

Długotrwały brak deszczu sprawił, że w Polsce już wprost mówi się o suszy. Dlatego niektóre gminy zdecydowały się chronić swoje zasoby wodne. Po to, żeby krany w domach nie były suche.

– Od 2015 roku mamy w Polsce permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar. Mówimy o suszy meteorologicznej, która później przeradza się w suszę rolniczą lub glebową. (…) Wysokie parowanie, wysoka temperatura, brak opadów, niska wilgotność gleby. Rolnicy mają problem. W tym momencie tak naprawdę cała gospodarka ma problem – mówił w rozmowie z Interią Grzegorz Walijewski, hydrolog IMGW-PIB.

Ta sytuacja jest bardzo niekorzystna nie tylko dla roślin, które nie mogą prawidłowo się rozwijać, ale również dla całego klimatu, który zmienia się na naszych oczach. Słowo „susza” jest coraz częściej przywoływane na określenie tego, co się z nim dzieje. Potrzebne są również przemyślane działania, żeby jej przeciwdziałać. Są to m.in. zakazy i apele stosowane przez polskie gminy – mieszkańcy nie mogą podlewać kwiatów, napełniać basenów i myć samochodów. W najgorszym scenariuszu może nawet zabraknąć wody do picia.

 

Powstała interaktywna mapa
 

Według informacji zebranych przez „Świat Wody”, na razie ten problem pojawił się w kilkunastu gminach leżących niemal w każdej części Polski.

„Osoby nieprzestrzegające wyżej wymienionego zakazu będą pociągane do odpowiedzialności karno-administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Jednocześnie informujemy, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody” – czytamy w komunikacie włodarzy Nowej Słupi.

„W czasie suszy nie podlewaj wodą z wodociągu, żeby inni mieli co pić” – piszą z kolei urzędnicy z Góry Kalwarii.

 

Takich miejscowości jest więcej
 

Grupa pasjonatów specjalizujących się w tematach związanych z wodą przygotowała specjalną mapę, na której na bieżąco oznaczane są miejscowości wprowadzające zakazy i alerty. Jej twórcy na bieżąco uzupełniają informacje o tego typu komunikatach. Obecnie oznaczone są na niej:

- Józefów nad Wisłą,
- Góra Kalwaria,
- Czerwińsk nad Wisłą,
- Witnica,
- Kobierzyce,
- Mełgiew,
- Bulkowo,
- Górzno,
- Choceń,
- Nowa Słupia,
- Małomice,
- Przodkowo,
- Pobiedziska,
- Gogolin,
- Godziesze Wielkie,
- Płoniawy-Bramura,
- Łysomice,
- Okonek,
- Daleszyce.

Twórcy mapy proszą na Facebooku o przesyłanie kolejnych komunikatów i zapowiadają, że mapa dostępna na  [TEJ STRONIE] będzie aktualizowana minimum raz w tygodniu.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe