Droższa rejestracja samochodu? Znamy propozycje stawek

  • 24.05.2022, 10:07
  • News4Media
Droższa rejestracja samochodu? Znamy propozycje stawek iStock

Podziel się:

Oceń:

Samorządowcy chcę podwyższenia opłat za zarejestrowanie pojazdu. Jak przekonują, gdy wokół wszystko drożeje, stawki są takie same od 12 lat.

Przypomnijmy, ile za to płacimy dzisiaj. Jeżeli ktoś rejestruje w Polsce samochód, to musi na to wydać 180,5 zł. Na tę kwotę składają się:

  • pozwolenie czasowe ważne 30 dni - 13,50 zł,
  • dowód rejestracyjny - 54 zł,
  • znaki legalizacyjne - 12,50 zł,
  • nalepka kontrolna - 18,50 zł,
  • tablice rejestracyjne - 80 zł,
  • opłata ewidencyjna - 2 zł.

 

Ile zyskali kierowcy?

 

W tym roku weszły w życie przepisy, które odciążają portfele kierowców. Na przykład każda osoba, która rejestruje samochód osobowy, nie musi wymieniać tablic rejestracyjnych. Dzięki temu w kieszeni zostaje 98,50 zł. Składają się na to koszt nowych blach i nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym. 

Jest tylko jeden warunek: samochód musi być wcześniej zarejestrowany w Polsce i posiadać tablice rejestracyjne zgodne z obowiązującym u nas wzorem. To oznacza, że jeżeli pojazd miał czarne „blachy”, to należy je wymienić na nowe. To samo dotyczy nowszych wzorów, ale z symbolem polskiej flagi zamiast – koniecznej dziś – flagi Unii Europejskiej.

Kolejna korzystna dla kierowców zmiana wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Oznacza oszczędności w kwocie 18,50 zł. Przepisy, które zaczną obowiązywać 4 września, nie nakładają już na właściciela pojazdu obowiązku umieszczania na przedniej szybie nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym.

 

Ile stracą kierowcy?

 

Teraz okazuje się, że rząd pracuje nad kolejnymi modyfikacjami przepisów. Tyle że tym razem nie oznaczają one kolejnych oszczędności. Minister infrastruktury chce, żeby opłata za tablice rejestracyjne zabytkowe motorowerowe i dla motocykli była o 10 złotych wyższa od ceny „normalnych blach”. Czyli kosztowałyby:

- 40 zł w przypadku zabytkowych motorowerów,

- 50 zł jeśli chodzi o zabytkowe motocykle.

Dla większości kierowców ważniejsza jest jednak inna kwestia. W trakcie prac nad nowymi rozwiązaniami Związek Powiatów Polskich zaproponował, żeby podnieść stawki za wydawanie tradycyjnych tablic. Chodzi o niebagatelną podwyżkę, bo aż 45 procent.

Samorządowcy wskazują, że stawki urzędowe nie zmieniały się od 12 lat, a wszystko wokół drożeje.

„Od lutego 2010 r. do maja 2022 inflacja wyniosła 37 proc. Już wiadomo, że inflacja w 2022 r. przekroczy 10 proc.” – uzasadnia Związek Powiatów Polskich.

I dodaje, że ceny podnosi także Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która dostarcza do urzędów blankiety potrzebne do zarejestrowania pojazdu.

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe