Nauczyciele z Ukrainy będą chcieli zostać w Polsce? Mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z języka polskiego

  • 25.05.2022, 08:31
  • pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Nauczyciele z Ukrainy będą chcieli zostać w Polsce? Mogą wziąć udział… mat. prasowe UMWP

Podziel się:

Oceń:

Zajęcia będą odbywały się w Centrum Edukacji Nauczycieli i mają wystartować na początku czerwca. Kurs organizowany z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego ma kosztować około 1 mln zł. Został przygotowany dla nauczycieli, którzy chcą zostać na Pomorzu i pracować w swoim zawodzie w przedszkolu lub szkole.

390 godzin

 

Jak podaje szefowa Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ewa Furche, wielu ukraińskich nauczycieli pytało instytucję o pracę i naukę języka:

 

Bardzo wielu ukraińskich nauczycieli, którzy uciekli przed wojną na Pomorze przychodziło do nas i pytało o pracę i o naukę języka polskiego, stąd pomysł zorganizowania intensywnych kursów językowych.

– Ewa Furche, szefowa Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

 

Zainteresowanie kursem jest bardzo duże. Na spotkaniu informacyjnym było ponad 80 osób.

 

W tej chwili z kursu chce skorzystać ponad 140 osób. Zajęcia przygotowane zostały z myślą o nauczycielach z Ukrainy, którzy już pracują np. w oddziałach przygotowawczych, a także o wszystkich tych, którzy –po nostryfikacji dyplomu – planują podjąć pracę w pomorskich szkołach i placówkach oświatowych na stanowisku nauczyciela.

- Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego

 

Kurs będzie trwał około czterech miesięcy, w sumie 390 godzin:

 

Szybkie opanowanie języka polskiego otworzy ukraińskim nauczycielom nie tylko drogę do pracy w pomorskich szkołach i przedszkolach. Ważne jest też to, że będą mogli wspierać dzieci i uczniów z Ukrainy w integracji w nowym środowisku.

– Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

 

Co na kursie?

 

Jak podaje Samorząd Województwa Pomorskiego, oprócz nauki języka polskiego uczestnicy kursu zapoznają się z zasadami funkcjonowania edukacji w Polsce, z podstawami programowymi poszczególnych przedmiotów, z metodyką nauczania oraz psychologią międzykulturową. Opiekę naukową nad realizacją zajęć w ramach kursu pełnić będzie specjalista z zakresu glottodydaktyki. Część zajęć będzie odbywała się on-line, a część stacjonarnie. Udział w kursie jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy będą mogli skorzystać z zakwaterowania w bazie noclegowej CEN, a dla osób z dziećmi  będzie zorganizowana opieka w czasie zajęć.

Szczegółowe informacje na stronie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe