Czy doszło do uszkodzenia ruin średniowiecznego zamku w Tczewie?

  • 06.10.2016, 11:12 (aktualizacja 02.02.2017, 20:51)
  • Bartosz Listewnik, Telewizja Tetka
Czy doszło do uszkodzenia ruin średniowiecznego zamku w Tczewie?

Podziel się:

Oceń:

Jeden z naszych widzów zauważył prace budowlane prowadzone tuż obok zasypanych ruin zamku krzyżackiego w Tczewie i zawiadomił o tym Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Okazuje się, że właściciel działki na miał wszystkich zgód na rozpoczęcie budowy. Co gorsza, mogło dojść do uszkodzenia fragmentów zabytku.

Gdy wiosną 2009 roku w pobliżu ulicy Zamkowej w Tczewie przypadkowo odkryto ruiny średniowiecznej krzyżackiej budowli, była to archeologiczna sensacja na skalę Polski. W ciągu kolejnych kilku lat przeprowadzono szczegółowe badania, które potwierdziły, że to pozostałość po XIV-wiecznym zamku. Wówczas rozbudziły się nadzieje tczewskich miłośników historii, którzy liczyli na odpowiednie wyeksponowanie zabytku. Tak się jednak nie stało – właściciel działki nie był zainteresowany zagospodarowaniem ruin i w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zostały one zasypane. Kilka lat później właściciel postanowił tuż obok wybudować budynek wielorodzinny, a nad zasypanym zabytkiem miał powstać parking. Tuż po rozpoczęciu budowy jeden z mieszkańców Tczewa zauważył koparkę, która wydobyła spod ziemi cegły i zaalarmował o tym pomorskiego konserwatora.

 

Właściciel działki nie zgodził się na wystąpienie przed kamerą, jednak jak wynika z naszych informacji, mężczyzna był pewien, że miał wszelkie pozwolenia. Nie potwierdza tego jednak Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku. Co może grozić właścicielowi, jeśli okaże się, że doszło do zniszczenia zabytku? Odpowiedź w materiale wideo!

Bartosz Listewnik, Telewizja Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe