Strajk w ZUS. Co z rentami i emeryturami?

  • 27.05.2022, 11:00
  • News4Media
Strajk w ZUS. Co z rentami i emeryturami? fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Sytuacja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych od dawna jest już napięta. Teraz jednak związkowców rozjuszyła ostatnia decyzja kierownictwa.

 

Prezes ZUS do dymisji?

 

Związkowa Alternatywa jeszcze w lutym wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym domaga się dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Pracownicy uważają, że jej działania szkodzą instytucji.

 

Jej fatalna polityka już teraz boleśnie uderza w pracowników. Wkrótce uderzy w całe społeczeństwo. Najwyższy czas na dymisję”.

- Związkowa Alternatywa

 

I wyliczają sformułowane przez siebie przewinienia Uścińskiej: kolesiostwo, nepotyzm, arbitralne przyznawanie premii, brak transparentności w procedurach konkursowych i awansach.

 

Pracownicy Sal Obsługi Klienta w tym samym czasie obsługują klientów w urzędzie, e-wizyty, maile i infolinię. Część z nich jest zmuszana do nadgodzin. Inni poświęcają swój prywatny czas w domu, aby się doszkolić, za co nie otrzymują dodatkowych wynagrodzeń. Zarazem sprzęt, na którym pracują urzędnicy, jest przestarzały i często utrudnia sprawne wykonywanie obowiązków służbowych. Pracownicy, narzekając na natłok obowiązków i niskie płace.

 

Sam ZUS zapewniał, że kierownictwo cały czas prowadzi dialog ze związkami, a 60 proc. pracowników otrzymuje pensje powyżej przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego, które wynosiło w lutym 4850 zł.

 

Teraz jednak sytuacja jest dużo poważniejsza

 

Tym razem związkowcy zapowiadają duży protest. Ma do niego dojść jeszcze przed wakacjami.

 

Do postulatu dotyczącego wzrostu płac doszedł nowy: przywrócenie do pracy Ilony Garczyńskiej oraz dymisja prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej.

- Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Alternatywa działającego w ZUS

 

Przez strajk może zostać wstrzymana wypłata emerytur

 

Wspomniana Garczyńska i jej zwolnienie to kropla, która przelała czarę goryczy. To działaczka związkowa, negocjatorka z ramienia Związkowej Alternatywy. Została zwolniona 25 maja, mimo że jako działaczka wysokiego szczebla była chroniona.

Jak podaje Radio ZET, w przypadku Garczyńskiej ZUS powołał się na artykuł prawny wskazujący na winę pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe