Kolekcjonerzy punktów karnych trzymajcie się za kieszeń. Zapłacicie więcej za OC

  • 28.05.2022, 09:00
  • News4Media
Kolekcjonerzy punktów karnych trzymajcie się za kieszeń. Zapłacicie więcej… fot. Policja

Podziel się:

Oceń:

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym daje nowe możliwości ubezpieczycielom. Od czerwca będą mieli dostęp do informacji, które wpłyną na cenę polisy.

 

W drugiej połowie czerwca ubezpieczyciele będą mogli zajrzeć do historii punktów karnych i mandatów, które właściciel pojazdu zgromadził na swoim koncie w ostatnich 2 latach

 

Na tej podstawie możliwe będzie podniesienie ceny obowiązkowego ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej nawet o kilkaset złotych. Nowe zasady obejmą polisy przedłużane i zawierane na nowo.

 

Dostęp do danych o punktach i mandatach pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na bardziej atrakcyjne ceny niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego.

- Bartosz Olszycki, dyrektor Departamentu Produktów Komunikacyjnych w Warcie („Rzeczpospolita” )Olszycki wyjaśnia również, że każde przewinienie będzie miało swoją wagę. Największych, bo nawet kilkusetprocentowych podwyżek, mogą spodziewać się osoby jeżdżące pod wpływem alkoholu, wyprzedzające na pasach czy też drastycznie przekraczające prędkość w terenie zabudowanym.Wyższe OC poprawi bezpieczeństwo?Na początku tego roku – przypomnijmy – kierowcy musieli pogodzić się z nowym taryfikatorem mandatów. Najwyższa grzywna obowiązująca w Polsce została w nim podniesiona z 5 na 30 tys. zł. Jednak, jak wskazuje dziennik, efekty tych zmian są wątpliwe.

 

Statystyki policyjne z pierwszego kwartału funkcjonowania nowych przepisów pokazują, że w zestawieniu z ubiegłym rokiem liczba wypadków i rannych w ich wyniku wzrosła (odpowiednio o 7 i 3,5 proc.). O ponad 8 proc. spadła natomiast liczba śmiertelnych ofiar wypadków.

- PolicjaByć może wyższe mandaty w połączeniu z horrendalnymi składami OC przyniosą lepsze, bo skumulowane efekty. Ale odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za kilka miesięcy.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe