Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:11
Reklama
Reklama

Uroczysta sesja rady miejskiej. Kogo wyróżniono w tym roku?

W czwartek, 26 maja olimpijka Czesława Kościańska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, a Alicja Gajewska, Gertruda Pierzynowska i Jacek Prętki - Medale „Pro Domo Trsoviensi”. Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas uroczystej sesji rady miejskiej.
Uroczysta sesja rady miejskiej. Kogo wyróżniono w tym roku?

Autor: fot. Wrota Tczewa

Informacje oraz zdjęcia pochodzą ze strony Wrota Tczewa.

 

Zwykle uroczysta sesja odbywa się 30 stycznia - podczas Dnia Tczewa.

 

W tym roku nie było to jednak możliwe ze względu na pandemię. Było jednak nie mniej uroczyście. I tym razem była to okazja do wręczenie nagród i wyróżnień tym, którzy zasłużyli się dla naszego miasta.

- Wrota Tczewa

 

CZYTAJ TAKŻE: Odwołane uroczystości z okazji Dnia Tczewa

 

Honorowe obywatelstwo

 

Czesława Kościańska to wioślarka. Wielokrotnie była mistrzynią Polski w różnych osadach. Największe sukcesy odnosiła w parze z Małgorzatą Dłużewską. Razem zdobyły srebro w Moskwie oraz dwa medale mistrzostw świata: brąz w 1979 i srebro w 1982. Brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w roku 1988 (w czwórce). Jest 15-krotną mistrzynią Polski (1978-1989) w dwójce bez sternika, czwórce ze sternikiem i ósemce. Karierę zakończyła w 1989 r. Wnioskodawcą przyznania jej nagrody Honorowego Obywatela Tczewa był Kolejowy Klub Sportowy Unia Tczew, z którego olimpijka się wywodzi.

 

Z Tczewem jestem związana od zawsze, to jest moje miejsce na ziemi. Tu się urodziłam, chodziłam do szkoły, tutaj mam znajomych i przyjaciół. Tu jest mój macierzysty klub – Unia Tczew.

- Czesława Kościańska

 

„Pro Domo Trsoviensi”

 

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Rada Miejska w Tczewie zdecydowała o przyznaniu medali „Pro Domo Trsoviensi”. To drugie z wyróżnień przyznawane za szczególne osiągnięcia na rzecz Tczewa i jego mieszkańców.

 

Alicji Gajewskiej wyróżnienie przyznano za działalność w zakresie upowszechniania kultury i sztuki wśród mieszkańców Tczewa

 

Alicja Gajewska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2010 roku zasiada w Radzie Powiatu Tczewskiego jako wiceprzewodnicząca IV, V i VI kadencji. Należy do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Zasiada w senacie Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zawodowo całkowicie oddała się Fabryce Sztuk, stworzyła miejsce przyjazne, otwarte, ogólnodostępne, z różnorodną ofertą kulturalną, które jest wizytówką Tczewa rozpoznawalną w kraju oraz poza jego granicami. W 2009 roku wybrano Alicję Gajewską na matkę chrzestną statku m/v Kociewie, 38-tysięcznika wybudowanego na zlecenie Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie.

Za dotychczasową pracę i zaangażowanie na rzecz kultury otrzymała następujące wiele nagród i wyróżnień.

 

Gertrudzie Pierzynowskiej wyróżnienie przyznano za zaangażowanie społeczne podnoszące jakość życia tczewskiej społeczności oraz za promocję miasta i Kociewia

 

Gertruda Pierzynowska po ukończeniu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy związała się z tczewską oświatą. Ostatnie dziesięć lat przed przejściem na emeryturę pełniła funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 4. W samorządzie tczewskim zasiada od 1998 roku. Poza obowiązkami radnej angażowała się w pracę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Współpracuje ze Spółdzielczym Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie i wieloma organizacjami pozarządowymi przy organizacji różnych imprez integracyjnych, edukacyjnych i okolicznościowych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Dodatkowo pomaga także w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych, w czasie pandemii wspierała osoby chore i potrzebujące. Gertruda Pierzynowska intensywnie angażuje się w poprawę warunków życia na osiedlu Suchostrzygi, upiększając także jego tereny rekreacyjne. Jest autorką wielu publikacji.

 

Jackowi Prętkiemu przyznano wyróżnienie za wieloletnią działalność w dziedzinie sportu na terenie Tczewa, powiatu tczewskiego, kraju, a także za granicą

 

Jacek Prętki jest społecznikiem, działaczem sportowym, związkowym od zawsze działającym na rzecz  miasta i powiatu tczewskiego. Od 1991 roku jest organizatorem uroczystości patriotyczno-religijnych w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Tczewie, Szymankowie i Kałdowie. Od 12 roku życia działa w klubie KKS „Unia Tczew”, początkowo jako zawodnik sekcji piłkarskiej, następnie jako działacz klubowy, a od 1998 roku jako prezes. Dzięki zaangażowaniu Jacka Prętkiego, KKS „Unia Tczew” prężnie rozwija sekcję piłki nożnej oraz wioślarstwo, której wychowankowie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej np. na Igrzyskach Olimpijskich. Klub wychował wiele pokoleń młodych sportowców, co w dużej mierze przyczynia się do rozwoju sportu w naszym mieście.

 

Wniosek w sprawie nagrodzenia: Jacka Prętkiego złożyło Powiatowe Centrum Sportu, Alicji Gajewskiej - Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz mieszkańcy, Gertrudy Pierzynowskiej - Stowarzyszenie Porozumienie na Plus.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama