Kilkadziesiąt milionów na Most Tczewski i rozbudowę basenu. Znamy wyniki II naboru Polskiego Ładu

  • 30.05.2022, 12:47
  • Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
Kilkadziesiąt milionów na Most Tczewski i rozbudowę basenu. Znamy wyniki… fot. TV Tetka (archiwum)

Podziel się:

Oceń:

Kancelaria Premiera opublikowała w poniedziałek, 30 maja wyniki II naboru Rządowego Funduszu Polski Ład.

 

"Kropla w morzu potrzeb"

 

Powiat tczewski otrzymał 61 750 000 złotych na dokończenie drugiego etapu odbudowy Mostu Tczewskiego. To 95% inwestycji, pozostałą część, czyli wkład własny, sfinansuje Muzeum II Wojny Światowej. Jak wskazują społecznicy zaangażowani w sprawę Mostu, kwota ta i tak jest niewystarczająca

 

Powiat wnioskował o 65 mln zł. Przypomnijmy, że nasza petycja dotyczyła otrzymania jednorazowo ponad 200 mln zł na dokończenie całej inwestycji. 62 mln zł powinno wystarczyć na dokończenie prac przerwanych w 2019 roku przez pomorskiego konserwatora, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

- Społeczny Komitet Obudowy Mostu Tczewskiego

 

Starosta tczewski, Mirosław Augustyn nie kryje radości w związku z decyzją rządu o przyznaniu środków: 

 

Po rozmowach z Generalnym Konserwatorem Zabytków, ministrem Sellinem, po podpisaniu porozumienia z Muzeum II Wojny Światowej, inna decyzja byłaby niezrozumiała. Cieszymy się, zobaczymy jeszcze jak pójdą przetargi [...]. Zobaczymy ile firm przystąpi i jakie będą to firmy. Jesteśmy, mam nadzieję, na tyle dobrze przygotowani, że oszacowaliśmy to na możliwości budżetu i tego zadania. 

- Mirosław Augustyn, starosta tczewski

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak Mirosław Augustyn mówił z rozmowie z red. Bartoszem Listewnikiem, symboliczna "łopata" mogłaby być wbita już w tym roku. Przypomnijmy, o tym, jaką nadzieję pokładano w środkach z Polskiego Ładu władze powiatu wspominały po podpisaniu porozumienia z Muzeum II Wojny Światowej. W Tczewie, przy zabytkowym Moście ma powstać filia tej instytucji. Do rządowych planów odnośnie finansowania odbudowy Mostu Tczewskiego odnosili się wtedy także tczewscy aktywiści:

 

Przedstawiciele partii rządzącej są przekonani, że środki popłyną poprzez Polski Ład w kilku transzach, tak, by proces odbudowy mostu został zakończony za kilka lat.

- Społeczny Komitet Odbudowy Mostu Tczewskiego

 

Inwestycję opisuje Starostwo Powiatowe w Tczewie:

 

Most Tczewski – most drogowy przez rzekę Wisłę w Tczewie, jest w bardzo złym stanie technicznym, wynikającym z długiego okresu eksploatacji oraz kilkukrotnej jego przebudowie związanej ze zniszczeniami spowodowanymi działaniami wojennymi. Dodatkowo, most ten jest jedynym mostem, który nie został w całości odbudowany po zniszczeniach związanych z II wojną światową. Przywrócenie go do użyteczności wymaga bardzo dużych nakładów finansowych (ponad 200 mln zł) i dlatego zadanie to zostało podzielone na 4 etapy.

Dotychczas udało się skutecznie odbudować 4 zabytkowe wieże i 2 filary oraz środkową neogotycką część obiektu (etap I). Niniejszy wniosek dotyczy dokończenia przerwanego etapu IIa i zrealizowanie etapu IIb, w tym: dokończenie demontażu pozostałości przęsła nurtowego i filara nurtowego, wykonanie nowego filara nurtowego, wykonanie i montaż przęsła nurtowego, wykonanie okładzin kamiennych na przyczółku mostowym i filarze nurtowym, wykonanie ekspozycji przęsła ESTB oraz zagospodarowanie terenu

Z uwagi na groźbę zawalenia obiektu, w roku 2011 r. obiekt został zamknięty dla ruchu pieszego i kołowego. Niedokończona rozbiórka przęseł typu ESTB (przęsła nurtowe) i nie podjęcie natychmiastowych działań naprawczych, skutkować może katastrofą budowlaną, w wyniku której może dojść do zniszczenia sąsiedniego mostu kolejowego oraz spowodować zamknięcie szlaku wodnego na rzece Wiśle. Przyznanie środków na kontynuację robót budowlanych pozwoli na częściową odbudowę zabytku posiadającego wyjątkową wartość historyczną i naukową (Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej).

- Powiat Tczewski (FB)

 

Miliony także na tczewski basen

 

Miasto Tczew uzyskało 25 mln złotych dofinansowania na rozbudowę kompleksu basenowego. Na czym mają polegać zmiany? Tłumaczył to już w kwietniu, w Telewizji Tetka, prezes TCSiR:

 

Zakres inwestycji zgodnie z planem, który jest w programie funkcjonalno-użytkowym, będzie zawierał nową pływalnię 25-metrową, basen rekreacyjny, strefę zabawy dla dzieci i nowy system saun a także będzie jedna zjeżdżalnia zewnętrzna. Dobudowa od strony ulicy Warsztatowej, czyli oczywiście dobudowa do istniejącego kompleksu basenowego, wraz z zapleczem technicznym, które będzie się znajdować w piwnicach oraz budowa parkingów i wjazd do nowego kompleksu ma się znajdować od ulicy Warsztatowej.

- Tomasz Bronk, Prezes Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

źródło: Miasto Tczew / Facebook

 

Przypomnijmy, we wtorek, 31 maja w Tczewie odbędzie się konferencja prasowa związana z Polskim Ładem. Wkrótce przekażemy informacje dotyczące kolejnych inwestycji, które mają zostać zrealizowane z rządowych środków. Wśród nich jest także m.in. inwestycja zgłoszona przez Gminę Tczew, która ma rozpocząć I etap budowy Szkoły Podstawowej w Lubiszewie Tczewskim. Na ten cel samorząd otrzymał 8,5 mln złotych.

Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
€
03.07.2022, 21:54
...pszepraszam Polski jad to nieporozuminie jak to pan premier powiada lenistwo SKOMlenie mielenie farmazonu EUROPEJSKA kultura finansowa ratuje biede w naszej Polsce .Czas SKOMorochy to mroczny nechlujny czas.Bardzo dobrze ,mamy europejski kulturalny bat i to jest sukces widoczny od wsi do metropli ,wszystko kwitnie i polski jad ,SKOMorochy w las chrustu ,chwastu pielenia .BASTA:-----------------PAN PREZYDENT TCZEWA,STAROSTA TCZEWSKI (OBECNI9TO WIELKIE EUROPEJKIE AUTORYTETY : "media to na bakier niedouczone papuszki"....powodzenia...w nauce...luce...
Radosław
Radosław 04.07.2022, 08:28
Co to za bełkot? Prosta zasada: Nie znasz języka polskiego? Nie pisz.
.robot sztuczna inteligencja
.robot sztuczna inteligencja 04.07.2022, 11:53
,,"och to prosimi o wytrzewienie i rozumie analizey PISz SKOM lenie cienko ma pan na"podczasu czaski czy czakzki " oj jaki rozum taka analiza SKOMorochy takie zasady ,rada konsultacje z leksykonami dla pana radku z pozdrowieniami bez % najlepiej 0,0 dla pana ,,"

Pozostałe