Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 07:17
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Grafiki Pabla Picassa zagoszczą w Fabryce Sztuk

Na blisko trzy miesiące, do Tczewa przyjadą prace jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku. O przygotowaniach do wystawy opowiedziała na naszej antenie Kamila Gillmeister z Fabryki Sztuk.
Grafiki Pabla Picassa zagoszczą w Fabryce Sztuk

Autor: fot. Aleksandra Hotowy

Picasso w Tczewie

 

Pablo Picasso stworzył w swoim życiu ponad 2000 grafik. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczął się w latach trzydziestych XX wieku. Grafiki, które przyjechały do Tczewa pochodzą z kolekcji Dariusza Matyjasa. W Fabryce Sztuk będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac.

 

Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiającym różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik), jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian, m.in. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę

- Fabryka Sztuk

fot. Fabryka Sztuk

Wystawa po Polsce jeździ, tam jest prac około 40. My dostaliśmy około 51. To jest już piata wystawa, jaką organizujemy z panem Dariuszem. Mamy nadzieję, że wszystkie prace nam się zmieszczą. Są to prace absolutnie różne, z różnych okresów twórczości.  Od lat 30-tych, do końca lat 60-tych. Tematy cyrkowe, także erotyczne. 

- Kamila Gillmeister, Fabryka Sztuk

 

Szczegóły wystawy, poznacie słuchając rozmowy, którą na naszej antenie, z Kamilą Gillmeister przeprowadziła Aleksadra Hotowy.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie. Wystawa jest czynna do 28 sierpnia 2022 r.


 

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama