Gdzie jest najwięcej kleszczy? Powstała mapa, którą wszyscy mogą tworzyć

  • 03.06.2022, 15:00
  • News4Media
Gdzie jest najwięcej kleszczy? Powstała mapa, którą wszyscy mogą tworzyć iStock / screen Mapa Kleszczy

Podziel się:

Oceń:

Razem z ciepłymi dniami – jak co roku – pojawiły się kleszcze. Powstała mapa, na której można sprawdzić, gdzie zagrożenie jest największe. Tworzą ją sami użytkownicy.

Choć są naprawdę niewielkie, w kontakcie ze skórą mogą wyrządzić naprawdę duże szkody. Choroby przenoszone przez kleszcze to nie tylko powszechnie kojarzona z nimi borelioza, ale także m.in. bebeszjoza, gorączka Q, tularemia czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wiele z tych schorzeń wymaga specjalistycznego leczenia i pozostawia w organizmie trwałe zmiany. Żeby uniknąć ryzyka, warto dokładnie obserwować swoje ciało, zwłaszcza po spacerach w lesie, choć kleszcze obecne są dziś również w miastach. Pajęczaka nie zdrapujemy i nie wyrywamy palcami, ale usuwamy szczypcami lub pęsetą.

 

Powstała mapa zagrożeń

 

W serwisie Ciemna Strona Wiosny powstała [INTERAKTYWNA MAPA], która pokazuje najniebezpieczniejsze miejsca w Polsce pod względem liczby kleszczy. Aktualizowana w czasie rzeczywistym zawiera informacje o lokalizacjach, gdzie pajęczak został zlokalizowany na ludzkim ciele lub w skórze zwierzęcia. Co ciekawe, przypadki te zgłaszają użytkownicy mapy.

 

Miejsca niebezpieczne pokazane są dokładnie tam, gdzie wskazała go osoba dodająca, natomiast punkty kleszczy wyświetlane są w postaci zanonimizowanej, tzn. rzeczywiste miejsce znalezienia kleszcza znajduje się w promieniu ok. 100 metrów.

- twórcy

 

Wyślij kleszcza kurierem! Po co?

 

Apelują o to naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab. Eksperci proszą o przesyłanie do nich wyciągniętego ze skóry kleszcza, żeby poddać go badaniom na obecność krętków Borrelia powodujących boreliozę.

 

W ostatnich latach kleszcze stały się obiektem wielu badań ze względu na swoje znaczenie medyczne i weterynaryjne, jednak wciąż pojawiają się doniesienia o przenoszonych przez nie nowych patogenach, które wywołują tzw. szybko rozprzestrzeniające się choroby zakaźne. Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze pozostają aktywne niemal przez cały rok, a szczyt ich aktywności przypada na okres wiosenno-letni, kiedy spędzamy więcej czasu na zewnątrz.

- dr hab. Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, kierująca projektem

 

Warunkiem wsparcia badania jest przesłanie kleszcza przesyłką kurierską w ciągu maksymalnie trzech dni od momentu usunięcia go ze skóry. Należy też wypełnić dwie ankiety online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia.

Kleszcza można wysłać w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN” lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-18. 

Więcej informacji znajduje się na [STRONIE WYDZIAŁU BIOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO].

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe