Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę?

 • 03.06.2022, 16:00
 • News4Media
Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę? iStock

Podziel się:

Oceń:

Już czas zapisywać dzieci na kolonie letnie. Trzeba przy tym pamiętać o kilku zasadach, żeby ich wypoczynek był bezpieczny. Oto kilka porad...

W tym roku wypoczynek dzieci nie jest już obwarowany pandemicznymi obostrzeniami. Nie oznacza to, że - zapisując dziecko na kolonie - nie trzeba sprawdzić kilku rzeczy. Żeby wypoczynek był dla dziecka bezpieczny, należy prześwietlić organizatora i skontrolować, czy dopełnił wszystkich formalności.

„Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza online na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki” - uczula jedno z kuratoriów. I dodaje adres kontaktowy: wypoczynek.mein.gov.pl

Jeżeli przeszukując bazę, rodzic nie natknie się na ofertę, którą jest zainteresowany, to musi uwzględnić, że zgłoszenie musi być dokonane:

 • najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku,

 • najpóźniej14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą,

 • najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi.

Uwaga, wypoczynek może być zorganizowany wyłącznie w miejscach, które zostały zgłoszone w kuratoriach.

Kiedy wybierze się już firmę, która ma zająć się dziećmi, trzeba ją dokładnie prześwietlić. Można zacząć np. od wyszukania jej danych w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). To bezpłatny system prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ten sposób można ustalić choćby to, czy firma nie jest w stanie upadłości, kim są jej udziałowcy, gdzie została zarejestrowana i kto stoi na jej czele.

Na pewno warto sprawdzić opinie w sieci. Trzeba jednak brać pod uwagę, że zarówno te pozytywne, jak i negatywne mogą być sfabrykowane. Dlatego dobrze jest głębiej poszukać w internecie. Sprawdzić, czy media nie pisały już o firmie np. w kontekście fatalnych warunków na koloniach.

Co jeszcze trzeba sprawdzić? Zapoznać się z ramowym programem wypoczynku. Ustalić, gdzie będą nocowały dzieci. Poprosić organizatora o zdjęcia ośrodka. Na pewno będą korzystne dla organizatora, dlatego innych fotografii trzeba poszukać w sieci i sprawdzić opinie o ośrodku.

Kolejne sprawy do ustalenia to:

 • liczba posiłków,

 • warunki płatności i zwrotu pieniędzy,

 • zakres ubezpieczenia i nazwa firmy, która ubezpiecza wyjazd,

 • liczbę opiekunów i ich kwalifikacje,

 • dodatkowe opłaty, np. za wstęp do muzeów,

 • regulamin kolonii.

Jest jeszcze jedna kwestia, dziś bardzo ważna. To cena. Należy się upewnić - i taki zapis powinien być w umowie - że nie zmieni się ustalona cena za wyjazd. W dobie rosnących cen może się okazać, że stawka z czerwca w sierpniu nie będzie już aktualna.

Dzień lub dwa przed wyjazdem, kiedy już wiadomo, skąd i o której godzinie autokar zabierze dzieci na wakacje, należy skontaktować się z policją. Mundurowi przyjadą na miejsce i sprawdzą stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy i jego trzeźwość.

Do wakacji trzeba przygotować także dziecko.

„Jeszcze przed wakacjami proszę zobowiązać nauczycieli do przeprowadzenia w ramach czerwcowych godzin z wychowawcą działań profilaktycznych i informacyjnych dla uczniów poświęconych zasadom bezpiecznego wypoczynku, zagrożeniom i konsekwencjom ryzykownych zachowań. Istotne jest, niezależnie od wieku uczniów, uświadomienie niebezpieczeństw, z którymi młody człowiek może się spotkać, wskazać instytucje udzielające pomocy i wsparcia, niezbędne telefony, jak np. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka czy numer alarmowy 112” - takie wydał polecenie szkołom podkarpacki kurator oświaty.

Jeżeli jednak nauczyciele nie zrealizują tego typu zajęć, to rodzic sam musi w rozmowie z dzieckiem poruszyć te właśnie tematy.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe