Kolonii i obozów jak na lekarstwo. Inflacja zabija turystykę

  • 06.06.2022, 20:00
  • News4Media
Kolonii i obozów jak na lekarstwo. Inflacja zabija turystykę fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

W najbliższe wakacji kolonie i obozy będą dla niektórych dzieci przywilejem. Drożyzna sprawiła, że rodzice rezygnują z wysyłania dzieci na letni wypoczynek.

 

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynikam, że na wakacyjne wyjazdy szykuje się dużo mniej dzieci, niż choćby w czasie pandemii

 

Za ten regres odpowiedzialna jest inflacja: rodzice rezygnują z kosztownych obozów i kolonii, żeby odciążyć domowy budżet – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Ofertę na nadchodzące lato przygotowało 4853 organizatorów dla 123 744 uczestników. Dla porównania przed rokiem było to 30 400 firm i ponad 1,1 mln miejsc. W pandemicznym 2020 r. organizację obozów i kolonii zgłosiło ponad 21 tys. podmiotów dla ok. 659 tys. dzieci.



Spośród tych dzieci, którym uda się wyjechać, większość spędzi wakacje w kraju. Wypoczynek jest zaplanowany dla 78 986 dzieci. Poza jej granicami odpoczywać będzie nieco ponad 3500 młodych turystów. Z tańszego wypoczynku, czyli półkolonii, skorzysta w tym roku 41 079 dzieci.



Tego nikt się nie spodziewał



Szalejąca od miesięcy drożyzna to potężny cios finansowy dla wielu polskich rodzin. Nikt nie spodziewał się jednak, że na stanie naszych kont odbije się również wojna w Ukrainie. To obciążenie nie tylko dla konsumentów, ale i dla organizatorów wypoczynku.

 

Początek roku był dość optymistyczny, ludzie marzyli o pierwszych postpandemicznych wyjazdach, dzwonili, pytali. Potem jednak wybuchła wojna w Ukrainie, ceny paliw poszybowały, co odbiło się na portfelach. Dziś jest tak, że potencjalny klient nie tylko więcej płaci w sklepie, lecz także musi więcej wyłożyć na wyjazd. Ceny organizatorów też poszły w górę, nawet do 30 proc., bo branży po latach w pandemii nie stać na to, by do interesu dokładać.

- Piotr Doliński, właściciel jednego z biur



Krzysztof Maziński, również przedstawiciel jednego z organizatorów, uważa, że te dane mogą się jeszcze poprawić, bo część kolonii zgłaszanych jest do MEiN w ostatnim momencie. Trudno jednak będzie dogonić statystyki z poprzednich lat, bo dzieli je duża duża przepaść.

Przypomnijmy zatem, że „organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza online na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki” (adres: wypoczynek.mein.gov.pl).

 

Zgłoszenie musi być dokonane:
 

  • najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku
     
  • najpóźniej14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą
     
  • najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi


Andrzej Kindler, współwłaściciel kolejnego biura, alarmuje, że tegoroczne wyjazdy mogą być ostatnimi w przyzwoitych cenach. W jego ocenie koszty utrzymania obiektów wzrosły o ok. 40 proc. A ceny samego wypoczynku jedynie o 20-30 proc.

 

To zje naszą marżę. Można zatem założyć bez ryzyka błędu, że przyszłoroczne cenniki zniwelują tę różnicę. 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe