Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 23:14

Zakup soczewek kontaktowych - na co zwrócić uwagę?

Soczewki kontaktowe muszą być dobierane przez specjalistę, a pacjent, po wizycie, kontrolowany przynajmniej raz do roku. Każda zmiana szkieł na inne powinna być przedyskutowana z okulistą lub optometrystą, a poprzedzona wnikliwym badaniem wzroku. Jak pokazują statystyki, najważniejszym kanałem sprzedaży soczewek kontaktowych w Polsce jest jednak Internet. Czy da się zatem połączyć konieczność kontrolowania doboru soczewek z ich zakupem? Internet ukształtował dzisiejszy rynek kontaktologiczny i specjaliści mają tego świadomość. Zazwyczaj przestrzegają przed kupnem soczewek kontaktowych z niepewnych źródeł – aukcji, niecertyfikowanych sklepów internetowych, drogerii, soczewkomatów. Liczne badania pokazują jednak, że pacjenci dziś szukają nie tylko niskich cen, lecz przede wszystkim fachowej porady i profesjonalnego podejścia. To dlatego niefachowe kanały sprzedaży, czyli m.in. te internetowe, stale korzystają z pomocy specjalistów i otaczają klienta należytą opieką.
  • 06.09.2018 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zakup soczewek kontaktowych - na co zwrócić uwagę?

1                  Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Najważniejszą zasadą, którą każdy użytkownik soczewek powinien zapamiętać, jest: szkła kontaktowe dobiera jedynie specjalista. Nie jest to jedynie przesadna dbałość, ani wyjątkowo restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa.

Dlaczego soczewki dobiera tylko specjalista?

       są wyrobem medycznym, a nie towarem konsumpcyjnym,

       jedynie specjalista jest w stanie idealnie dobrać soczewki do oczu pacjenta,

       dopasowanie szkieł musi być poprzedzone badaniem wzroku,

       nie wszyscy pacjenci są uprawnieni do noszenia soczewek – istnieją poważne przeciwwskazania,

       samoaplikacja szkieł może prowadzić do groźnych infekcji, zapalenia spojówek i rogówek,

       samodzielnie dobrane soczewki nie będą komfortowe.

Niezależnie od tego, czy potencjalny użytkownik soczewek kontaktowych stosuje okulary (i zna swoją wadę wzroku), musi skonsultować się ze specjalistą i jeszcze raz wykonać badanie. Najważniejszym jego elementem jest badanie w lampie szczelinowej, które określa, czy dany pacjent może stosować soczewki, czy też nie.

Badanie w lampie szczelinowej – dlaczego jest takie istotne?

Badanie w lampie szczelinowej pozwala ocenić okuliście lub optometryście przedni i tylni odcinek oka. Z dużą dokładnością określa stan poszczególnych struktur odpowiedzialnych za jakość widzenia pacjenta. Dodatkowo, lampa szczelinowa pomaga w dokonaniu oceny filmu łzowego, który również ma wielkie znaczenie w procesie doboru soczewek kontaktowych. Badanie pozwala także na ocenę dopasowania szkieł do oczu pacjenta.

Badanie w lampie szczelinowej jest najważniejszym punktem doboru soczewek. Potem sprawdza się okres adaptacji do założonych szkieł, komfort pacjenta, ostrość widzenia, ruchomość i centrację soczewki, a następnie stan oka po jej zdjęciu. Wtedy specjalista przepisuje dane szkła kontaktowe i przechodzi do nauki aplikacji i pielęgnacji. Nigdy sami nie powinniśmy zmieniać wybranych soczewek, gdyż wiąże się to z ryzykiem nie tylko braku komfortu, lecz również infekcji. Specjalista przepisując nam wysoko tlenoprzepuszczalne szkła kierował się wynikami badań z lampy szczelinowej. Być może nasze oczy mają skłonność do przesuszania, a wtedy najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie właśnie takich oddychających soczewek (jak np. soczewki dwutygodniowe ACUVUE Oasys).

Co nam grozi, jeśli będziemy nosić źle dopasowane soczewki?

       niedotlenienie rogówki,

       osłabione widzenie,

       podrażnienie oczu,

       światłowstręt,

       stany zapalne,

       infekcje.

Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

       u optyka - najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż oprócz zakupu soczewek zyskujemy także fachową pomoc i gwarancję bezpieczeństwa. Dużym minusem jest jednak mała dostępność szkieł na stanie oraz wysokie ceny.

       w sklepie internetowym - wariant zdecydowanie tańszy niż kupowanie soczewek w salonie optycznym, jednak warto pamiętać, że sklep sklepowi nierówny. W niektórych, oferujących jedynie oryginalne produkty zapakowane bezpośrednio przez producenta, warto kupować kontakty. Mają odpowiednie warunki do przechowywania soczewek, wykwalifikowany personel, niezbędne certyfikaty oraz atrakcyjną ofertę. Jeśli pacjentowi nie zależy na bezpośrednim kontakcie z optykiem, może zamówić przepisane przez specjalistę szkła w e-sklepie, np. https://www.soczewki365.pl/.

       w drogeriach - plusem tej możliwości są najczęściej bardzo atrakcyjne ceny, minusem wąski i ograniczony wybór artykułów. Pamiętajmy, by nie dać się zwieść i kupić takie soczewki, które zostały nam przepisane, a nie takie, które są na promocji.

       na aukcjach - kupowanie soczewek kontaktowych (wyrobu medycznego) bez oryginalnych opakowań, w blistrach, nie zawsze musi skończyć się infekcją. Ale jednak może. Jaką mamy pewność, że szkła nie są przeterminowane oraz że były przechowywane w odpowiednich warunkach?

Jakie soczewki kontaktowe kupić?

Każdy pacjent szuka tej jednej, jedynej pary kontaktów, które są jakby szyte na niego. Wyznacznikami w doborze idealnych szkieł kontaktowych są:

       idealne widzenie - soczewki kontaktowe winny spełniać swoje podstawowe zadanie, czyli korygować wzrok. Jeśli byliśmy na badaniu u specjalisty (pod kątem soczewek), raczej nie musimy martwić się tą kwestią.

       właściwa powierzchnia - materiał wykorzystany do produkcji soczewek kontaktowych jest niezmiernie istotny. To on definiuje komfort, a także zdrowie oczu. Właściwy materiał wykonania szkieł dla pacjenta jest w stanie prawidłowo określić jedynie specjalista.

       stabilność filmu łzowego - niestabilność filmu łzowego, zła jakość lub niedostateczna ilość łez są najczęstszymi powodami rezygnacji z soczewek kontaktowych. Jednak w sukurs przesuszającym się oczom przychodzą nowoczesne, silikonowo-hydrożelowe soczewki umożliwiające wysoką transmisję tlenu, np. soczewki dwutygodniowe ACUVUE Oasys, soczewki miesięczne evO2lution monthly lenses, soczewki miesięczne Air Optix Aqua, PureVision2, soczewki jednodniowe 1-Day ACUVUE Oasys.

       komfort - nosząc soczewki kontaktowe, pacjent chce móc zapomnieć, że ma coś na oku. To bardzo istotne, gdyż nawet lekki dyskomfort nie tylko rujnuje nam dzień, lecz także może być zalążkiem stanu zapalnego.

       bezpieczeństwo i zdrowie oczu - najważniejszy wyznacznik - soczewki, które go nie spełniają, nie powinny być w ogóle sprzedawane. Wyjątkowo polecanymi pod tym względem produktami przez specjalistów są soczewki jednodniowe.

 

Zakup soczewek kontaktowych wbrew pozorom nie jest taki trudny. Najwięcej w tym obszarze może rozjaśnić wizyta u okulisty lub optometrysty. Jeśli istnieją poważne przeciwwskazania do noszenia szkieł, lepiej dowiedzieć się o tym zawczasu, niż tracić czas, pieniądze i zdrowie. Jeśli byliśmy u specjalisty, a czujemy, że przepisane przez niego soczewki to nie do końca to, trzeba to jak najszybciej zgłosić. Możliwe, iż pogorszyła nam się wada wzroku, nasz tryb życia nie pozwala na noszenie danych szkieł, mamy alergię lub w niewłaściwy sposób użytkujemy kontakty. Jeśli jednak produkt wybrany przez okulistę lub optometrystę dobrze się sprawdza, nie ma potrzeby go wymieniać na żaden inny. Można za to szukać atrakcyjnych ofert, np. w sklepach internetowych takich jak Soczewki365.pl.

--- Artykuł sponsorowany ---