Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 19:52

W jaki sposób i gdzie aplikować o dotację unijną?

Przystąpienie do Unii Europejskiej dało Polsce możliwość korzystania ze wspólnego unijnego budżetu. Na poszczególne kraje środki unijne dzielone są między innymi za pośrednictwem europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Dla Polski Unia Europejska była i wciąż jest naprawdę bardzo hojna. Wielu przedsiębiorców, gmin i regionów już na tej hojności bardzo mocno skorzystało. Nie brakuje też podmiotów, które są mocno zainteresowane pozyskaniem dotacji z funduszy europejskich. Na jaką pomoc w zakresie pozyskania funduszy unijnych mogą liczyć polskie przedsiębiorstwa, gminy czy rolnicy?
  • 25.04.2022 13:00
W jaki sposób i gdzie aplikować o dotację unijną?

Jakie są rodzaje funduszy europejskich?

Ponad 50% środków unijnych jest przydzielana państwom członkowskim za pośrednictwem pięciu funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Każdy z tych funduszy jest zarządzany wspólnie przez Komisję Europejską i kraje członkowskie. O dofinansowanie ze środków unijnych może ubiegać się praktycznie każdy. Fundusze strukturalne i inwestycyjne skupiają się na pięciu obszarach:

  • badaniach naukowych i innowacjach;
  • technologii cyfrowej;
  • wspieraniu gospodarki niskoemisyjnej;
  • zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi;
  • -małych przedsiębiorstwach.

Unia Europejska udostępnia zarówno dotacje bezzwrotne, jak też pożyczki i kredyty. O oba rodzaje wsparcia finansowego mogą ubiegać się przedsiębiorcy, rolnicy i samorządy.

Pozyskiwanie dotacji unijnych - jak aplikować o dotację unijną?

Wyznaczenie celu to pierwszy krok, na jaki mają być przeznaczone środki unijne. Przygotowanie odpowiedniego biznesplanu, w którym zostanie umieszczony pomysł, jego uzasadnienie i skutki, jakie przyniesie inwestycja – to zadanie konieczne do zrealizowania w pierwszej kolejności. Dotacje z Unii przyznawane są w ramach różnych programów. Wybranie tego właściwego to kolejny krok. Kolejnym jest znalezienie instytucji, która w ramach wybranego programu ogłasza konkurs. Prawidłowe opracowanie aplikacji konkursowej to krok kolejny. Wniosek musi zostać przygotowany w formie papierowej i elektronicznej. Należy do niego dołączyć:

  • biznesplan;
  • harmonogram realizacji projektu;
  • analizę finansową;
  • studium wykonalności.

Czas oceny wniosku może wynieść nawet trzy miesiące. Pomoc w zakresie pozyskania funduszy unijnych można uzyskać w firmie doradczej.

Gdzie składać wnioski o dotacje?

Pozyskiwanie dotacji unijnych to skomplikowany proces, przez który osobom początkującym może być trudno przebrnąć. Najczęściej o dotacje unijne ubiegają się małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotacje dla tych firm zostały przewidziane przede wszystkim w ramach Programu Polska Wschodnia oraz Inteligentny Rozwój. Ponadto małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dotacje, które przewidziane zostały w programach regionalnych rozdysponowanych na poszczególne województwa. Wnioski przyjmowane są przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Na stronie internetowej PARP przedsiębiorcy znajdą pełną listę konkursów wraz z ich szczegółowym harmonogramem. Aktualna oferta dla małych i średnich przedsiębiorstw obejmuje dwadzieścia cztery konkursy. Wszystkie z nich trwają w kwietniu. Dziesięć tych konkursów pochodzi z programów krajowych, dziewięć z regionalnych. Pozostałe pięć to konkursy z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Więcej informacji znajdziesz na https://edoradca.pl/dotacje-unijne/aplikowanie-o-dotacje/

--- Artykuł sponsorowany ---