Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:45

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

W każdym obiekcie użyteczności publicznej zobaczyć może charakterystyczne czerwone gaśnice. Zarówno ich kolor, jak i sam fakt ich wszechobecności wynikają z przepisów polskiego prawa. Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem z grudnia 2002 roku stanowi także obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Warto jednak podkreślić, że gaśnica gaśnicy nierówna. Istnieje wiele typów tego sprzętu do gaszenia ognia, które zależą od rodzaju pożaru.
  • 22.06.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Rodzaje pożarów

Wyróżnia się pięć rodzajów pożarów, które oznaczono literami alfabetu. Charakterystyczne symbole stanowią element etykiety gaśnic i jednoznacznie wskazują, do jakich pożarów mogą być wykorzystane. Symbol A oznacza pożar ciał stałych takich jak drewno, plastik, papier, guma i tekstylia. Gaśnica oznaczona literą B sprawdzi się przy gaszeniu cieczy łatwopalnych, takich jak benzyna czy olej. Symbol C oznacza pożary gazów, czyli propanu, gazu ziemnego i metanu. Gaśnice do gaszenia metali łatwopalnych posiadają literę D, natomiast F symbolizuje pożary olei kuchennych, dzięki czemu urządzenie z tym oznaczeniem sprawdzi się do gaszenia palących tłuszczy.

Gaśnice proszkowe

Najpopularniejszym typem gaśnic, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno podczas pożarów A, B, jak i C, są gaśnice proszkowe (https://www.biurowi.pl/pl/c/Gasnice-proszkowe-i-pianowe/600).  To one stanowią wyposażenie wszystkich biur i obiektów publicznych, są bowiem uniwersalne i nadają się także do gaszenia urządzeń elektrycznych. Proszek w gaśnicy stanowią głównie węglany i fosforany sodu, ich działanie wykorzystuje antykatalizę do przerwania procesu spalania.     

Gaśnice do zadań specjalnych

Gaśnice wodno-mgłowe, ze względu na to, że nie uszkadzają gaszonego obiektu, nadają się do gaszenia palącego się człowieka. Składnikiem jest woda demineralizowana, więc gaśnicą można gasić także płonące ubrania. Gaśnice pianowe, które znajdziesz w ofercie Biurowi.pl (https://www.biurowi.pl/), sprawdzą się do gaszenia ciał stałych, lakierów, eteru, alkoholu, acetonu, ale również produktów żywnościowych, czyli płonących tłuszczy jadalnych. W specjalistycznych zakładach przetwórczych stosuje się także gaśnice do metali, czyli do pożarów z grupy D.

Jak użyć gaśnicy?

Instrukcję używania gaśnicy znaleźć można na etykiecie urządzenia albo na umieszczonej instrukcji postępowania w razie pożaru. Aby dokument był czytelny przez wiele lat oraz odporny na przypadkowe zamoczenie, warto go zbindować lub oprawić w przezroczystą ofertówkę (https://www.biurowi.pl/pl/c/ofertowki/119). W przypadku zagrożenia należy wyrwać zawleczkę w celu odblokowania gaśnicy, a następnie skierować końcówkę wylotową na źródło ognia (nie w płomienie) i nacisnąć dźwignię spustową. Proces gaszenia należy kontynuować, dopóki ogień nie zniknie, trzymając gaśnicę pionowo.

--- Artykuł sponsorowany ---