Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 09:28

Najlepsze sposoby na redukcję wagi - dieta dla endomorfika

Każdy może skutecznie i szybko zredukować tkankę tłuszczową, niektórym przychodzi to jednak z większym trudem, są to osoby o somatotypie endomorfika. Zazwyczaj oprócz trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, zmagają się one również z większą skłonnością do tycia. W jaki sposób endomorficy mogą ułatwić sobie redukcję wagi?
  • 30.06.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Najlepsze sposoby na redukcję wagi - dieta dla endomorfika

Dieta dla endomorfika - jak powinna wyglądać?

W momencie, gdy endomorfik postanawia zredukować wagę i wyrzeźbić sylwetkę, powinien wiedzieć, że najważniejszy w procesie chudnięcia jest deficyt kaloryczny. Najłatwiej wypracować go poprzez odpowiednią dietę. Oczywiście trening również jest bardzo ważny, jednak sam w sobie nie doprowadzi do utraty wagi, jeśli ciało nie będzie w deficycie kalorycznym. Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu odżywiania, który zapewniłby szybkie i skuteczne odchudzanie, czy nabieranie masy. Endomorfik, chcąc schudnąć musi więc przyjmować mniejszą ilość kalorii. Najlepiej wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i przyjmować 300 - 500 kalorii mniej. Jak obniżyć kaloryczność swoich posiłków bez większych wyrzeczeń i głodowania?

Deficyt kaloryczny - jak go utrzymać bez wysiłku?

Wejście w deficyt kaloryczny i utrzymanie go nie jest trudne nie musi też oznaczać ciągłego uczucia głodu. Wielu osobom redukcja wagi oraz samo słowo dieta kojarzą się właśnie z głodem. Z takimi mitami należy walczyć. Będąc w deficycie kalorycznym, nadal możemy jeść do syta, smaczne posiłki, a nawet słodycze. Uważać należy przede wszystkim na pułapki kaloryczne. Większość takich pułapek to zdrowe produkty. Masło, oliwa z oliwek, masło orzechowe, same orzechy i suszone owoce, soki ze świeżych owoców. Wszystkie te produkty są wartościowe i odżywcze, jednak warto ograniczyć ich spożywanie na redukcji. Zamiast soków owocowych najlepiej pić czystą wodę, a owoce zjadać w niezmienionej postaci. Szklanka soku jabłkowego to dodatkowe kalorie, oraz zero sytości. Jedno duże jabłko zjedzone przed posiłkiem oprócz kalorii daje też poczucie sytości, dzięki czemu pozwala zjeść mniej i wytrzymać do następnego posiłku bez podjadania, ze względu na zawartość błonnika. Endomorfik powinien opierać swoją dietę na dużej ilości warzyw, ponieważ są one niskokaloryczne, a przy tym bardzo zdrowe.

Endomorfik - treningi na redukcję i rzeźbienie sylwetki

Podstawą jeśli chodzi o redukcję wagi, jest deficyt kaloryczny. Nie warto jednak umniejszać roli treningu. Codzienna aktywność fizyczna pozwala nam zachować zdrowie oraz sprawność. Dla endomorfików, którzy chcą zrzucić wagę, trening ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ dzięki ćwiczeniom wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne, przez co można jeść więcej i nadal chudnąć. Endomorficy powinni wykonywać treningi całego ciała w celu wyrzeźbienia sylwetki, jeśli chodzi o szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, to skuteczne mogą okazać się interwały. Warto też pamiętać o cardio. W dni bez treningu trzeba skupić się na regeneracji, jednak dobrze jest wówczas udać się, chociażby na krótki spacer, czy na rowerową przejażdżkę. Stosując się do tych wskazówek, da się schudnąć zdrowo i na stałe.

--- Artykuł sponsorowany ---