Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 13:07

Co zrobić, gdy w trasie skończy się paliwo? Podpowiadamy

Długa podróż wymaga oczywiście odpowiedniego zaplanowania. Jednym z najważniejszych aspektów takich przygotowań powinna być ocena wymaganej ilości paliwa oraz jego zakup. Z różnych przyczyn nie zawsze to się jednak udaje. Co więc zrobić, jeśli w trasie zabraknie paliwa? Gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach?
  • 27.07.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co zrobić, gdy w trasie skończy się paliwo? Podpowiadamy

Komputery pokładowe nowoczesnych aut są programowane tak, by kontrolka rezerwy paliwa zapalała się, gdy jego ilość pozwala na pokonanie kilkudziesięciu kilometrów. Nierzadko zdarza się tak, że na rezerwie jesteśmy w stanie przejechać nawet ponad sto kilometrów. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to regułą, będąc w długiej trasie nie można pozwolić sobie na niespodzianki, a na niektórych odcinkach odległość między poszczególnymi stacjami może wynosić 70 kilometrów. Warto zatem przygotować się na taką ewentualność i dowiedzieć się, gdzie można uzyskać pomoc.

Brak paliwa w trasie – jak go rozpoznać?

O tym, że w samochodzie brakuje paliwa, świadczy nie tylko zapalona kontrolka i wskazanie na zegarze. Kiedy jego ilość spada do ekstremalnie niskiego poziomu, pojawiają się charakterystyczne objawy ze strony silnika – szarpanie i „krztuszenie”. To wyraźny znak, by rozejrzeć się na miejscem, w którym będzie można bezpiecznie zatrzymać auto. W przypadku nowych aut sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo jednostka może po prostu niespodziewanie zgasnąć. Co gorsza, jeśli w aucie doszło do awarii oprogramowania, komputer pokładowy może nie poinformować kierowcy o zagrożeniu.

Koniec paliwa podczas wyjazdu. Skąd wziąć benzynę?

W sytuacji, gdy w trasie zabraknie nam paliwa, nie powinniśmy gwałtownie hamować, pozwalając samochodowi „dotoczyć się” jak najdalej i zatrzymując go w bezpiecznym miejscu na poboczu, a najlepiej parkingu. Po oznakowaniu trójkątem ostrzegawczym, możemy przystąpić do poszukiwań paliwa. Do wyboru mamy m.in. następujące opcje:

  • poproszenie o pomoc rodziny lub znajomych (dostępna jedynie kiedy jesteśmy stosunkowo niedaleko ich domu);

  • udanie się na stację pieszo (o ile ta znajduje się w zasięgu krótkiego marszu);

  • zamówienie usługi, którą świadczy pomoc drogowa Urysnów;

  • skorzystanie z opcji dowozu paliwa w ramach assistance (jeżeli mamy wykupioną polisę).

Co zrobić, gdy skończy się paliwo?

Jak jednak widać, większość wspomnianych opcji wymaga spełnienia określonych warunków. Jeśli zależy nam na niezawodnym sposobie na zapewnienie sobie paliwa w trasie, warto skorzystać z usług, które oferuje pomoc drogowa Warszawa. Dzięki nim zyskamy stu procentową pewność, że paliwo dotrze do nas w krótkim czasie, a my będziemy mogli kontynuować podróż.

--- Artykuł sponsorowany ---