Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:27

Drewno kominkowe - jak i czym skutecznie palić w kominku?

W sezonie grzewczym, na opał do kominka zużywa się przeciętnie od 5 do nawet 15 m2 drewna - w zależności od pogody, częstotliwości palenia czy też metrażu ogrzewanych przestrzeni. Nie bez znaczenia pozostaje gatunek zastosowanego drewna, a także miejsce jego zakupu i składowania. Jakie drewna mają najlepszą wartość opałową i podczas spalania nie wywołują dyskomfortu u użytkowników?
  • 29.10.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Drewno kominkowe - jak i czym skutecznie palić w kominku?

Drewna iglaste czy liściaste?

W kominkach na ogół nie spala się drewien drzew iglastych. Zawierają sporo żywicy, która może strzelać podczas spalania i zanieczyszczać otoczenie. Powstałe w ten sposób plamy są dość trudne do usunięcia, a na dodatek w przewodzie i na ścianach kominkach może utworzyć się dużo sadzy i dymu. Drewno drzew liściastych nie posiada tych wad, dlatego o wiele lepiej sprawdza się jako opał. Zawiera nieznaczną ilość żywicy, nie tworzy dużej ilości dymu i z reguły równo się spala, dzięki czemu utrzymanie czystości jest znacznie łatwiejsze. Bardziej wartościowe są drewna twarde, które podczas spalania są w stanie dostarczyć więcej ciepła. Drewno miękkie jest nieco słabsze i lżejsze, a przez to mniej kaloryczne - aby uzyskać tyle samo ciepła, potrzeba go nawet dwa razy więcej, niż drewna twardego. Kupując wysokokaloryczny materiał, można skutecznie ograniczyć częstotliwość dokładania do ognia. W ten sposób do ogrzania domu wykorzystywana jest mniejsza ilość opału, co zapewnia także oszczędność miejsca przeznaczonego do składowania drewna.

Jakie drewno najlepsze na opał?

Największą wartość opałową posiada grab, przez co często uznawany jest on za najlepsze drewno na opał. Wolno się spala i daje dużo ciepła, chociaż nie tworzy zbyt okazałego płomienia. Wysoką wartość opałową posiada także buk, który również zapewnia dużo ciepła, a jego drewno spala się wyjątkowo spokojnie. Garbniki o specyficznym, gorzkim zapachu posiada z kolei dąb - w trakcie spalania są one uwalniane, tworząc we wnętrzach specyficzny klimat. Drewno dębowe wykazuje sporą wartość opałową, daje dużo ciepła i może być wykorzystywane do wędzenia potraw. Często wybieranym rozwiązaniem jest również brzoza. Nawet w przypadku drewna krótko sezonowanego, spala się bardzo łatwo i daje równy, pełny płomień. Ma też niewiele szkodliwych substancji smolistych. Spala się niestety dość szybko, a jej wartość opałowa jest średnia.

Czym jeszcze można palić w kominku?

Dość długo pali się jesion, który daje też sporo ciepła. Jako materiał opałowy bywa jednak stosowany bardzo rzadko - łupie się słabo, w związku z czym pocięcie go na szczapy jest trudne i czasochłonne. Kiepsko pali się natomiast olcha, zwłaszcza jeżeli nie została wystarczająco wysuszona. Drewno to bardzo dobrze nadaje się jednak do wędzenia - poprawia kolor potraw i dodaje im aromatu. Niewielką wartość opałową posiada topola, m.in. odmiana biała czy osika. Wysuszona spala się zbyt szybko, a wilgotna wcale nie płonie. Daje też niewiele ciepła, w związku z czym wykorzystywana bywa jedynie jako podpałka. Jako drewno kominkowe (Konin) nie sprawdzą się elementy lakierowane, impregnowane lub potraktowane innym środkiem chemicznym.

--- Artykuł sponsorowany ---