Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 09:26

Aspekty prawne importu z Turcji

Położona częściowo na kontynencie europejskim, a częściowo azjatyckim Turcja to ważny partner handlowy naszego kraju. Do Polski importujemy z Turcji głównie wyroby produkowane w zakładach przemysłu lekkiego: odzież i tekstylia. Sprowadzamy również przędzę włókienniczą oraz bawełnę czyli półprodukty dla przemysłu odzieżowego i tekstylnego. Drugą grupą produktów najczęściej sprowadzanych z Turcji są wyroby przemysłu elektromaszynowego. Z Turcji sprowadzamy również suszone owoce, ryby, nieprzetworzony tytoń, kosmetyki, leki, przyprawy, wyroby z kauczuku. Turcja nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, a to oznacza konieczność zniesienia opłat celnych. Są jednak towary, które z Turcji można sprowadzać bez konieczności płacenia cła.
  • 02.01.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Aspekty prawne importu z Turcji

Kilka słów o Unii celnej

Import z Turcją został oparty na przepisach prawa, które zostały określone w Unii celnej. Unię celną utworzono w roku 1968; jej członkami było wówczas sześć państw, gdyż tylko tylu członków liczyła UE. Dzisiaj członkami Unii Celnej są nie tylko wszystkie kraje członkowskie UE, ale także między innymi Turcja, która na razie pozostaje poza strukturami Unii Europejskiej. Przepisy, które znalazły się w Unii celnej sprawiły, że zostały zniesione cła na towary sprowadzane z państw Wspólnoty. Przepisami Unii celnej została także wprowadzona wspólna taryfa celna na towary, które są sprowadzane z państw trzecich. Przepisy Unii celnej uzupełnione zostały zapisami umowy o wolnym handlu. W efekcie tych umów spora liczba towarów może być do Polski sprowadzana bez konieczności płacenia cła. Przywilej ten obejmuje nie tylko towary, które zostały wyprodukowane na terenie Turcji, ale również te, które na terytorium Turcji zostały dopuszczone do swobodnego obrotu po przywiezieniu ich z państw trzecich. Zapisy umowy o wolnym handlu znajdują zastosowanie do węgla i stali oraz do nieprzetworzonych produktów rolnych.

Dokumenty, które muszą posiadać importerzy

Najważniejszym dokumentem dla firm, które zdecydowały się na import produktów z Turcji do Polski jest ATR. Jest to świadectwo, które potwierdza, że importowany produkt rzeczywiście pochodzi z Turcji. Dokument ten wystawiany jest na wniosek złożony przez eksportera. Można go otrzymać w tureckich urzędach celnych. Posiadanie dokumentu ATR nie zwalnia jednak importera z obowiązku dokonania formalnego zgłoszenia celnego. Do uregulowania pozostają bowiem jeszcze kwestie podatkowe, których nie regulują przepisy Unii celnej czy umowy o wolnym handlu. Warto też wiedzieć o tym, że towary, które nie są na ten moment dopuszczone do wolnego obrotu, powinny być przechowywane przez importerów w składach celnych.

Import towarów z Turcji do Polski systematycznie rośnie. Najchętniej sprowadzamy z tego kraju wyroby włókiennicze i materiały,wyrobu przemysłu elektromaszynowego, suszone owoce. Sprowadzanie towarów z Republiki Tureckiej do Polski jest o tyle atrakcyjne, że kraj ten jest członkiem Unii celnej, a to oznacza brak konieczności płacenia cła za większość sprowadzanych towarów.

Źródło: http://seacargoo.com/import/turcja

--- Artykuł sponsorowany ---