Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 16:03

Czy radca prawny może występować jako obrońca w postępowaniu karnym?

Profesja radcy prawnego często wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Nadal możemy spotkać się z przekonaniem, że radca prawny może udzielać jedynie porad lub nie może występować jako reprezentant klienta w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Jak jest w rzeczywistości?
  • 17.04.2018 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy radca prawny może występować jako obrońca w postępowaniu karnym?

W Polsce zawód radcy prawnego wywodzi się z czasów PRL-u. Radca zajmował się wtedy obsługą prawną państwowych przedsiębiorstw gospodarczych. Jednak zmiany wprowadzone już w latach osiemdziesiątych, a następnie w wolnej Polsce sprawiły, że radcowie uzyskali nowe uprawnienia. Widać to od momentu powstania samorządu zawodowego radców prawnych, co stało się już w 1982 roku. Największe zmiany miały miejsce jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Nowe uprawnienia dla radców prawnych

W 2005 roku radcowie prawni uzyskali możliwość świadczenia pomocy prawnej w ramach spraw rodzinnych oraz opiekuńczych – w przeszłości nie mieli takiej możliwości. Także usunięto ograniczenia związane ze świadczeniem usług tylko dla przedsiębiorców – od tego momentu radcowie prawni zaczęli obsługiwać również osoby fizyczne nieposiadające działalności gospodarczej.

Z kolei w 2010 roku zniesiono ograniczenia dotyczące występowania radców prawnych w charakterze pełnomocników w postępowaniach karnych. Najnowsze zmiany w zawodzie radcy prawnego zostały wprowadzone w 2015 roku – od tego momentu, a dokładnie od 1 lipca radcowie prawni mogą występować w postępowaniu karnym i karnoskarbowym również w charakterze obrońcy.

Zgodnie zapisem artykułu 82 w znowelizowanej ustawie o radcach prawnych „obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych”.

To duża zmiana, której sprzeciwiało się także środowisko adwokackie. Głównym argumentem było wskazanie, że radcowie prawni nie posiadają odpowiedniej praktyki do prowadzenia usług w charakterze obrońcy w procesach karnych oraz karnoskarbowych.

Jednak dla przeciętnego klienta korzystającego z usług prawnych to bardzo dobra zmiana – dzięki niej znacznie poszerzył się dostęp do usług prawnych, dlatego wtedy, gdy będziemy chcieli uzyskać pomoc, możemy zwrócić się nie tylko do adwokata, ale również do radcy prawnego.

Czy zawsze można skorzystać z usług radcy prawnego jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych?

Warto jednak wskazać, że zmiany w prawie dotyczącym spraw karnych i karnoskarbowych nie oznaczają, że każdy może skorzystać z usług radcy prawnego występującego w charakterze obrońcy.

W przepisach rozgraniczono radców prawnych na tych pozostających w stosunku pracy, czyli zatrudnionych w przedsiębiorstwie, i tych bez etatu. Jako obrońcy w sprawach karnych mogą występować jedynie ci drudzy.

Wobec tego nie mamy możliwości skorzystania z pomocy radcy prawnego wtedy, gdy zatrudniamy go w swojej firmie i chcemy, aby występował on w charakterze obrońcy w sprawie karnej czy karnoskarbowej, która nas dotyczy. W takiej sytuacji będziemy mogli skorzystać jedynie z usług adwokata.

Wybierz dobrego radcę prawnego – także przez internet

Aktualnie wielu radców prawnych oferujących swoje usługi także w sprawach karnych i karnoskarbowych ma swoje strony internetowe w sieci. Warto przy tym wskazać, że nie każdy radca specjalizuje się w tego rodzaju sprawach, na przykład usług w tym zakresie nie oferuje kancelaria www.kancelariamc.pl.

Najlepiej więc zapoznać się z ofertami na stronach WWW, aby mieć pewność, że konkretny radca prawny będzie mógł zapewnić nam kompleksową obsługę w zakresie spraw karnych i karnoskarbowych, które nierzadko są skomplikowane i wymagające, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy takiego prawnika, który ma w tym doświadczenie.

--- Artykuł sponsorowany ---