Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 22:20

Narodowy program mieszkaniowy szansą na wymarzone własne mieszkanie

Narodowy Program Mieszkaniowy to rządowy projekt, który zakłada wybudowanie do 2030 r. przynajmniej 2, 5 miliona mieszkań. Docelowo chodzi o zwiększenie podaży mieszkań na 1000 osób, z obecnego wskaźnika 363 do 453, aby osiągnąć średnią obowiązującą w Unii Europejskiej, a także znaczącą poprawę jakości życia.
  • 17.04.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Narodowy program mieszkaniowy szansą na wymarzone własne mieszkanie

Program realizowany jest wspólnie z programem 500+, jako program socjalny będący szansą na zniwelowanie zagrożeń demograficznych, które są tendencją we współczesnych społeczeństwach. Szansa na rozwój i własne mieszkanie za mniejsze pieniądze ma być zachętą dla młodych ludzi do zakładania rodzin i zwiększenia dzietności w Polsce.

Na programie mają skorzystać przede wszystkim najbiedniejsi, Ci których nie stać na zakup lub wynajęcie mieszkania. Narodowy Program Mieszkaniowy ma być odpowiedzią na wykluczenie społeczne osób o najniższych dochodach i również wsparciem gmin, które co roku borykają się ze zbyt małą liczbą mieszkań socjalnych. Dzięki temu takie lokale będą miały odpowiedni, zapewniający godny byt standard.

Program zakłada również pomoc dla gospodarstw domowych w modernizacji istniejących budynków. Stawia się przede wszystkim na termomodernizację. Ocieplenie budynków i przejście na kotły emitujące mniejszą ilość szkodliwych związków ma przy okazji również przyczynić się do zmniejszenia emisji pyłów będących ubocznym efektem palenia w piecach kiepskiej jakości opałem. W ten sposób również program przyczyni się do zdrowszej atmosfery i zmniejszenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu.

Pakiet Mieszkanie+ w ramach tego programu ma pozwolić szczególnie młodym małżeństwom na najem mieszkań na korzystnych warunkach, na gruntach Skarbu Państwa. Docelowo ma być możliwość wykupu mieszkań na własność. O mieszkanie w ramach programu mogą ubiegać się jako pierwsze osoby, które z powodu klęsk lub wypadków utraciły dom, a w dalszej kolejności kryterium pierwszeństwa obejmuje osoby i rodziny o najniższych dochodach, rodziny z dziećmi, także niepełnosprawnymi, osoby które ukończyły 65 rok życia, osoby które z powodu zmiany miejsca zatrudnienia lub podjęcia nauki zmieniają miejsce zamieszkania, a także Ci którzy nie dostali mieszkania w poprzedniej turze, z powodu dużego zainteresowania i wielu wniosków. O mieszkanie ubiegać się mogą także osoby z ważną kartą Polaka i repatrianci. Najem mieszkań możliwy będzie na okres 15 lat, a z opcją wykupu na 30 lat, z możliwością wykupu po 15 latach. Mieszkania mają zostać oddane do użytku w całej Polsce. Z kolei osoby budujące nowe domy jednorodzinne mogą ubiegać się o zwrot części środków za materiały budowlane.

--- Artykuł sponsorowany ---