Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:19

Urlop naukowy i szkoleniowy

Urlop naukowy i szkoleniowy wiąż się z potrzebą podnoszenia kwalifikacji przez pracownika. Niestety nie zawsze w takim przypadku przysługuje wynagrodzenie. Jakie są zasady tego rodzaju urlopu i kto może się o niego ubiegać?
  • 07.02.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Urlop naukowy i szkoleniowy

Urlop naukowy

Nie każda praca umożliwia skorzystanie z urlopu naukowego. Przepisy stanowią o tym, że tego rodzaju urlop, przysługuje jedynie dla nauczycieli akademickich. Ponadto nauczyciel spełniać musi odpowiednie warunki, które są koniczne dla udzielenia tego rodzaju urlopu. Urlop naukowy przysługuje jedynie osobie posiadającej stopień naukowy doktora. Wymiar takiego urlopu to maksymalnie jeden rok. Poza tym nauczyciel, może się również ubiegać o urlop naukowy, w wymiarze nieprzekraczającym trzech miesięcy, w celu przygotowania rozprawy doktorskiej. Za zgodą rektora danej uczelni, może również otrzymać bezpłatny urlop, który zostanie wykorzystany w celach naukowych.

Urlop szkoleniowy

W przeciwieństwie do urlopu naukowego, urlop szkoleniowy przysługuje wszystkim pracownikom, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. Przez podnoszenie kwalifikacji rozumie się zdobywanie i uzupełnienie wiedzy oraz umiejętności pracownika z inicjatywy pracodawcy lub też za jego zgodą. Przepisy mówią o tym, że przysługuje 6 dni urlopu szkoleniowego dla pracownika, który przystępuje do egzaminów eksternistycznych, matury i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W trakcie ostatniego roku studiów, na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie do egzaminu dyplomowego, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego.

Udzielenie urlopu szkoleniowego jest obowiązkiem pracodawcy a nie jedynie przejawem jego dobrej woli. Wymiar takiego urlopu jest stały i nie może ulec zmniejszeniu.

Z samą inicjatywą podnoszenia kwalifikacji zawodowych może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. W przypadku jeśli zaproponuje to pracownik, konieczne jest wówczas uzyskanie stosownej zgody od pracodawcy. Pracodawca z kolei może wydać taką decyzję w formie polecenia służbowego. Pracownik w takiej sytuacji może odmówić jedynie w przypadku, w którym zobowiązywałoby go to do podejmowania czynności wykraczających poza rodzaj i czas pracy.

Analizując Oferty pracy, umieszczone na przykład na portalu pracuj.pl, warto skupiać się na wyborze firm, które umożliwiają rozwój zawodowy, oferują możliwość dokształcania, zdobywania nowych umiejętności, a także pozwalają uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach. Czynniki pozapłacowe mają bowiem równie ważny wpływ na rozwój kariery.

--- Artykuł sponsorowany ---