Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?

  • 27.05.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?
Obecnie stosowane okna to konstrukcje zupełnie inne niż te używane choćby kilkanaście, czy kilka lat temu. Ogromny postęp i ciągłe doskonalenie produkcji sprawia, że mnogość modeli okien dostępnych na rynku przechodzi najśmielsze oczekiwania. Wybór okien nie należy do najprostszych, jednak w dalszym ciągu głównym pytaniem jest to, czy wybrać okna drewniane, materiałowe, czy okna plastikowe. A może zdecydować się na nowoczesne okna pasywne? Niniejszy artykuł przedstawia wady i zalety każdego rozwiązania.

Energooszczędność

Jedną z kluczowych cech okien, jakie należy rozważyć podczas ich wyboru jest energooszczędność. Standardy cieplne dla okien jasno określają minimalną wartość współczynnika przenikania ciepła Uw na poziomie 1,1 W/m2k. W 2021 roku ma wejść w życie zaostrzenie przepisów, które obniży wartość minimalną współczynnika do 0,9 W/m2k.

Tłumienie hałasu

Okna oprócz funkcji ochronnej i dekoracyjnej mają również zapewniać domownikom komfort akustyczny. Należy zatem rozważyć wybór okien odpowiednio szczelnych, zdolnych do tłumienia hałasów o natężeniu 30-40 dB. W tym celu warto zapytać sprzedawcę o współczynnik przenikania hałasu.

Zabezpieczenie antywłamaniowe

Okna które wybierzemy powinny również zabezpieczać nasz dom. Niestety to właśnie przez okna parterowe włamywacze najczęściej dostają się do budynków. Chcąc zminimalizować ryzyko należy zabezpieczyć okna stalowymi zaczepami antywłamaniowymi. Dzięki temu zapewnia się połączenie skrzydła z ramą, które będzie trudne do sforsowania.

Okna drewniane

Okna drewniane to wybór klasyczny i tradycyjny. Wykonuje się je najczęściej z drewna takich drzew jak:

  • świerk,
  • sosna,
  • modrzew,
  • meranti,
  • dąb,
  • eukaliptus.

Do zalet okien drewnianych z pewnością zaliczymy mnogość modeli, kształtów i wzorów do wyboru. Oznacza to, że możemy otrzymać produkt spersonalizowany. Okna drewniane mogą być lakierowane, rzeźbione, szczotkowane, czy też malowane. Ze względu na ich estetykę postrzega się je jako produkty luksusowe. Dodatkowo charakteryzują się niską wartością współczynnika przenikania ciepła, jednocześnie dobrze tłumiąc hałasy.

Okna drewniane bardzo dobrze komponują się z drewnianymi elementami naszego domu, nadając mu indywidualny charakter. Dodatkowo bardzo łatwo uzbroić je w funkcje antywłamaniowe, czy naprawić w przypadku zarysowania, czy uszkodzenia. Z drugiej strony okna drewniane wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych i są droższe od plastikowych.

Okna plastikowe

Okna plastikowe wykonane są z PCV, czyli polichlorku winylu. Tego typu produkt jest łatwo dostępny i relatywnie tani. Okna wykonane z PCV są lekkie i występują w uniwersalnych rozmiarach i kształtach. Okna plastikowe nie wymagają konserwacji, nie trzeba ich również pielęgnować. Czystość można utrzymać wykorzystując standardowe środki czyszczące. Nieskomplikowany proces produkcyjny i niskie koszty materiałów sprawiają, że ten typ okien jest zdecydowanie tańszy od okien drewnianych.

Należy jednak pamiętać iż barwa okien wykonanych z PCV może zmieniać się pod wpływem czynników atmosferycznych, a uszkodzonego okna niejednokrotnie nie da się naprawić. Co więcej, okna plastikowe zdecydowanie częściej skrzypią i odkształcają się w porównaniu z oknami drewnianymi.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe to produkt lekki i energooszczędny, charakteryzujący się większą wytrzymałością od okien PCV. Aluminium to materiał podatny na formowanie, co sprawia, że klient może otrzymać okna o zróżnicowanych kształtach. Sama pielęgnacja okien aluminiowych jest prosta i nie wymaga wielkiego wysiłku. Ten typ okien odznacza się odpornością na czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne oraz szeroką gamą kolorów. Okna aluminiowe zamontowane w domach jednorodzinnych to jednak rzadki widok – można je głównie spotkać w budynkach użyteczności publicznej.

Okna aluminiowe bardzo ciężko jest naprawić, czy też poddać renowacji, co jest niewątpliwą wadą tego typu rozwiązania. Innym ważnym parametrem odstraszającym klientów jest również cena – okna aluminiowe są droższe od okien drewnianych, czy okien wykonanych z PCV, albowiem z reguły wykonywane są na specjalne zamówienie.

Okna pasywne

Okna pasywne idealnie wpisują się w koncept budownictwa pasywnego. Ten typ budownictwa odznacza się wysoką izolacyjnością termiczną. Oznacza to wykorzystanie źródeł ciepła i energii, które wcześniej były pomijane, jak np. promieniowanie słoneczne. Aby okno mogło być uznane za pasywne powinno posiadać szybę zespoloną, wykonaną z potrójnym oszkleniem. Dodatkowo szkło należy pokryć powłoką niskoemisyjną. Komory pomiędzy oszkleniem powinny być wypełnione szlachetnym gazem. Izolacyjność cieplna szyby okien pasywnych osiąga 0,7 W/m2k, a profilu ramy okiennej 0,9 W/m2k. Tego typu okna produkowane są zarówno z drewna, aluminium i tworzyw sztucznych.

Poradę dostarczył dystrybutor okien pasywnych marki Internorm. Zapraszamy do salonu Internorm mieszczącego się w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

ul. Kartuska 214
80-122 Gdańsk

Telefon: +58 533 62 87

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 9:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: