Wózek widłowy boczny - charakterystyka, zastosowanie, ceny

 • 27.06.2019, 08:00
 • Grupa Tipmedia
Wózek widłowy boczny - charakterystyka, zastosowanie, ceny
Wózki widłowe boczne czyli inaczej wózki wysokiego składowania to wydajne pojazdy, które bezbłędnie sprawdzają się podczas operacji magazynowych. Dzięki swoim możliwościom i charakterystycznej budowie są idealnie przystosowane do poruszania się po wąskich korytarzach. Co warto o nich wiedzieć? Jak wybrać najlepszy? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Wózek widłowy boczny - charakterystyka

Wózki boczne zaliczane są:

 • ze względu na budowę do kategorii wózków widłowych o napędzie elektrycznym,
 • ze względu na zastosowanie - do grupy wózków magazynowych.

Tego typu klasyfikacja nie tylko nie wyklucza się, ale wręcz potwierdza i uzupełnia, gdyż w pomieszczeniach zamkniętych typu hale magazynowe wykorzystuje się tylko i wyłącznie urządzenia elektryczne, ze względu na brak emisji spalin do powietrza.
Najbardziej charakterystyczną cechą zewnętrzną wózka bocznego jest jego niepowtarzalna, unikatowa konstrukcja. Dzięki niej nie sposób pomylić wózka bocznego z żadnym innych pojazdem podnośnikowym. Wózek posiada karetkę wideł umieszczoną prostopadle w stosunku do kabiny operatora. Tego typu konstrukcja ma wiele, wśród nich m.in.

 • ułatwiony dostęp do regałów (szybsze i sprawniejsze wykonywanie zadań związanych zarówno z umieszczaniem, jak i pobieraniem ładunku z półek);
 • możliwość poruszania się we wszystkich 4 kierunkach, co wpływa pozytywnie na szybkość wykonywanych prac i pozwala znacznie ograniczyć czas i nerwy operatorów, poruszających się między regałami;
 • niewielki promień skrętu - dzięki któremu wózek widłowy boczny jest zwinny i nie potrzebuje wiele miejsca do wykonywania manewrów;
 • wygodna choć niewielka kabina wózka widłowego bocznego zapewnia bezpieczeństwo operatorowi poprzez zamontowana w niej dodatkową osłonę dachu. Nawet w przypadku, jeśli uniesiony nieprawidłowo towar osunie się z wideł, upadające ładunki nie wyrządzą krzywdy operatorowi.

wozek widlowy boczny charakterystyka

Ponadto, wózek widłowy boczny posiada przeciwwagę, która umożliwia mu z powodzeniem wykonywanie zadania, do którego został przeznaczony - czyli wysokie składowanie. Solidna przeciwwaga pomaga utrzymać urządzeniu stabilną pozycję, uniknąć niepożądanych przechyleń czy, co gorsze, przewrócenia pojazdu. Nie można w tym miejscu zapominać oczywiście o prawidłowym odczycie diagramu udźwigu wózka widłowego, który wskazuje na to, jak ciężki ładunek może unieść pojazd na daną wysokość.
Warto pamiętać, iż nadmierne przeciążenie wózka widłowego grozi:

 • wygięciem/złamaniem wideł;
 • odkształceniem masztu;
 • uszkodzeniem mechanizmu podnoszenia w pojeździe;
 • upadkiem ładunku i stratami finansowymi.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż uszkodzony wózek, który sprawność utracił w wyniku przeciążenia, nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Wymaga natychmiastowej wymiany naruszonej części lub mechanizmu, a w celu ponownego dopuszczenia do użytkowania, także wykonania dodatkowego badania technicznego.

Wysokie składowanie

Wysokie składowanie stanowi typ magazynowania towarów, w którym zagospodarowuje się powierzchnie budynku wzwyż. W tym celu wykorzystuje się specjalne solidne wysokie regały oraz półki. O wysokim składowaniu mówi się w kontekście hal magazynowych, których wysokość wynosi powyżej 7 metrów.
To właśnie wózki boczne (takie jak tutaj) zajmują się na co dzień obsługą magazynów wysokiego składowania, gdyż ich maksymalna wysokość podnoszenia wynosi nawet do 13. metrów w przypadku wybranych modeli. Z tego typu możliwościami nie mogą się równać tradycyjne wózki czołowe elektryczne, gdyż jak widać na przykładzie tych tutaj sprzętów - ich maksymalna wysokość podnoszenia to zaledwie ok. 6 metrów.
Jak widać, wózki widłowe boczne to najlepsze rozwiązania dla składowania wysokiego w magazynie.

wysokie skladowanie

Wózki widłowe boczne - zastosowanie

Choć dla niektórych może to być zaskakujące, hale magazynowe nie są jedynymi miejscami, gdzie wykorzystuje się wózki widłowe boczne. Ponadto, urządzenia te znajdują swoje zastosowanie:

 • w transportowaniu długich i trudnych do przewożenia ładunków, takich jak: rury, deski itp - czyli zarówno w tartakach, jak i zakładach produkcji długich profili;
 • w marketach i hurtowniach budowlanych;
 • w centrach dystrybucji;
 • w różnego typu magazynach oraz hurtowniach oraz składach.

We wszystkich tych miejscach, wózki widłowe boczne z powodzeniem wykonują powierzane im zadania zadania z zakresu transportu bliskiego oraz składowania ładunków.
Więcej o wykorzystaniu wózków bocznych dowiecie się z artykułu: “Wózek widłowy boczny - Gdzie sprawdzi się najlepiej?", który znajdziecie tutaj.

Ile kosztuje wózek widłowy boczny?

ile kosztuje wozek widlowy boczny

Z punktu widzenia przedsiębiorców bardzo istotną kwestię stanowi oczywiście cena zakupu. Wózki boczne, ze względu na możliwości kosztują nieco więcej niż tradycyjne wózki czołowe (ale też mają większą wysokość maksymalnego podnoszenia i są bardziej wielofunkcyjne). Koszt zakupu podstawowego pojazdu dobrej marki rozpoczyna się od ok. 150 000 złotych i rośnie wraz z dodatkowym wyposażeniem.
Oczywiście znacznie tańsze są używane pojazdy, które można nabyć już nawet za 50% tej kwoty.
A dla osób, które wciąż nie stać na tego typu wydatek jest dostępna jeszcze opcja wynajmu wózków widłowych bocznych, w zależności od potrzeb - od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy.

Jak wybrać najlepszy wózek widłowy boczny?

Podczas wyboru wózka bocznego warto kierować się nie tylko ceną, ale głównie jakością wykonania oraz specyfikacją konkretnego modelu pojazdu. Ważne, aby wózek był dopasowany do wymagań przedsiębiorstwa i stanowił odpowiedź na bieżące potrzeby z zakresu logistyki i transportu.
Przed zakupem należy upewnić się, iż zarówno maksymalna wysokość, jak i udźwig maksymalny pojazdu sprostają transportowaniu ładunków, jakie znajdują się w magazynie, a drogi transportowe mają taką szerokość, iż z łatwością pomieszczą wózek widłowy boczny.
Ponadto, istotne jest aby wózek był solidny, wykonany z dobrych jakościowo, trwałych materiałów, które nie tylko zapewnią mu długą żywotność, ale także uchronią przed awariami.

Podsumowanie

wozek widlowy boczny podsumowanie

Wózki widłowe boczne idealnie sprawdzają się w pracach magazynowych oraz przy transporcie długich ładunków. Dlatego, pomimo stosunkowo dość wysokiej ceny nie sposób zastąpić tego typu wielofunkcyjnych i wydajnych pojazdów żadnym innym rodzajem wózków podnośnikowych, dostępnych obecnie na rynku.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: