Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:18

Jaki wpływ ma pojemnik fermentacyjny na jakość wina?

Niektóre napoje alkoholowe produkuje się wyłącznie z myślą o zawartości etanolu, lecz wino zdecydowanie do nich nie należy. Co więcej, alkohol ten można uznać za jeden z najbardziej wyrafinowanych trunków, po jakie można sięgnąć! Na jego smak przekłada się wszystko – zebrane owoce, ilość i jakość cukru, warunki dojrzewania, a nawet zastosowany pojemnik fermentacyjny. Nie ulega zatem wątpliwości, że wyrób wina można nazwać sztuką, z którą nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Pomimo tego, wielu ludzi podejmuje się takiej produkcji w warunkach domowych, śmiało eksperymentując, testując nowe rozwiązania, proporcji i przepisy, często z nieoczekiwanie dobrymi efektami!
  • 19.09.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki wpływ ma pojemnik fermentacyjny na jakość wina?

Co przekłada się na smak wina?

 

Smak, a także kolor i aromat wina, wynikają głównie z warunków, w których było ono przechowywane podczas jego wytwarzania. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, nie można zapomnieć o tym, aby:

 

  • Zastosować szczelny i wytrzymały pojemnik fermentacyjny – podczas fermentacji drożdże zmusza się do oddychania beztlenowego, w wyniku którego powstaje alkohol. Dostanie się tlenu zrujnowałoby cały efekt, prowadząc do zwykłego zgnicia winogronowej masy. Wybrany fermentator nie może mieć nawet najmniejszej szczeliny, oprócz zabezpieczonej wodą rurki, z której wydostają się gazy.
  • Umieścić pojemnik fermentacyjny w ciepłym i zacienionym miejscu – drożdże rozwijają się najlepiej tam, gdzie promieniowanie UV jest ograniczone, natomiast temperatura dostatecznie wysoka, aby umożliwić im dostatecznie przeprowadzenie swoich reakcji biologicznych.
  • Materiał, z którego wykonano pojemnik fermentacyjny – wbrew pozorom, tworzywa sztuczne mogą konkurować z czystym szkłem po względem optymalnych warunków do przeprowadzenie fermentacji. Oba z tych materiałów są trwałe i mało reaktywne, dlatego spełniają dwa, najistotniejsze kryteria.

 

Rzecz jasna, fermentator musi być także dopasowany do rodzaju owoców, gdyż nie musi być on przeznaczony wyłącznie do winogron. Tego typu informacje niemal zawsze znajdują się w specyfikacji produktu, dlatego koniecznie trzeba zwrócić na nią uwagę!

 

Nie tylko pojemnik fermentacyjny! Jakie wyposażenie jest jeszcze niezbędne?

 

Aby efektywnie wytworzyć wino dobrej jakości, koniecznie trzeba wyposażyć się w odpowiedni fermentator – to jednak nie wszystko! Aby pojemnik fermentacyjny mógł pracować na pełnych obrotach, muszą towarzyszyć mu konkretne akcesoria, takie jak rurka do fermentatora, szczelny korek, dostatecznie długi syfon i lejek do dodawania cukru. Sprzęty te można znaleźć w niemal każdym sklepie winiarskim bądź wielobranżowym, lecz warto szukać ich także w Internecie, gdzie nie brakuje bardzo interesujących ofert. Rzecz jasna, jakość tych sprzętów nie jest czymś, co można bezmyślnie bagatelizować – chociaż nie są one tak kluczowe, jak pojemnik fermentacyjny, to nadal pozostawiają swój ślad na smaku wina.

--- Artykuł sponsorowany ---