Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:48

Do czego służą paski klinowe?

Każdy mechanizm posiada swą specyficzną technikę działania. Na prawidłowe działanie poszczególnych silników składa się wiele elementów. Jednym z najważniejszych jest pasek klinowy.
  • 11.06.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Do czego służą paski klinowe?

Podstawową funkcją tytułowego elementu jest napędzanie energią wytworzoną w silniku różnorodnych mechanizmów. Obecnie zastosowanie pasków klinowych jest wyjątkowo szerokie. Znajdziemy je w wielu różnych urządzeniach o odrębnym zastosowaniu.

Działanie oraz zastosowanie paska klinowego

Budowa paska klinowego opiewa w trzy podstawowe warstwy stworzone z różnych materiałów. Najczęściej jest to linka stalowa, guma – potencjalnie kauczuk oraz tkanina gumopodobna. Każda powłoka jest zawinięta taśmą płócienną zwulkanizowaną. Tego rodzaju budowa zapewnia wytrzymałość oraz elastyczność wespół z umiarkowaną rozciągliwością. Do zalet paska klinowego należy zaliczyć wyjątkowo niski koszt produkcyjny oraz cichą pracę. Odpowiednie – efektywne działanie paska odbywa się w zakresie temperatur – od -30 stopni Celsjusza do 850. Wyróżniamy wiele rodzajów pasków klinowych. Ogromny wybór pasków klinowych znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_480.html

 

Do najpopularniejszych rodzajów pasków klinowych należą:

- paski klinowe klasyczne

- paski klinowe klasyczne uzębione

- wąskoprofilowe

- dwustronne

- zespolone

- modułowe

Ich wariant zależy przede wszystkim od zastosowania – innymi słowy roli, którą muszą spełnić. Wyróżniamy tu kryteria takie jak szybkość pracy mechanizmu, obciążenie, szybkość obrotowa oraz rodzaj uzębienia.

Jeśli chodzi o zastosowania pasków klinowych w silniku samochodowym, to znajdują się one w alternatorze, pompie wody pompującej płyn chłodniczy, wentylatorze chłodnicy, klimatyzacji, pompie wspomagania układu kierowniczego oraz pozostałych. Zdarza się, iż w danym mechanizmie stosuje się klika rodzajów pasków klinowych.

Gdzie jeszcze można spotkać tytułowe elementy?

Z pewnością są to urządzenia takie jak szlifierki, pasy, małe elektrownie wodne, mechanizmy do obróbki drewna oraz napędy przenośników taśmowych i rolkowych.

Odpowiednie działanie pasków klinowych

Solidność pasków klinowych jest ściśle związana z odpowiednim ich zamontowaniem, prawidłowym naciągiem oraz miejscem zainstalowania. Zaniedbanie owych aspektów może przyczynić się do szybszego wyeksploatowania, a nawet zniszczeń. Szczególnie istotne w tej kwestii jest miejsce w którym pasek występuje. Dla przykładu – paski w mechanizmach zewnętrznych powinny być pokryte powłoką chroniącą przed zniszczeniami spowodowanymi promieniami UV. Właśnie dlatego ważną kwestią jest regularne sprawdzanie i konserwacja gwarantująca skuteczne działanie oraz najwyższą jakość pracy. Zbyt wyeksploatowany pasek klinowy to najczęstsza przyczyna jego zerwania.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA.pl, który oprócz pasków klinowych oferuje wysokiej jakości koła pasowe pod adresem - https://www.ebmia.pl/mechanika-pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479.html

--- Artykuł sponsorowany ---