Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 06:52

Zbyt wysokie kwalifikacje a rozmowa rekrutacyjna

Często nasza ścieżka zawodowej kariery toczy się inaczej niż pierwotnie planowaliśmy. Zmienia się sytuacja na rynku pracy i zmieniamy się my sami. Może to spowodować, że podejmiemy decyzję o kandydaturze na stanowisko, na które nasze kwalifikacje zawodowe są zbyt wysokie. Z jakiego powodu może to być problemem?
  • 09.11.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zbyt wysokie kwalifikacje a rozmowa rekrutacyjna

Dlaczego zbyt wysokie kwalifikacje mogą stanowić problem?

Wątpliwości rekruterów odnośnie kandydatury osoby ze zbyt wysokimi na dane stanowisko pracy kwalifikacjami wynikają często z obawy, że taki pracownik może szukać zatrudnienia tylko na chwilę i nie będzie lojalny wobec firmy. Osoby zajmujące się rekrutacją boją się wygórowanych oczekiwań finansowych kandydatów wysoko wykwalifikowanych. Istnieje ryzyko, że kandydat o zbyt dużych kwalifikacjach szybko znudzi się pracą i poszuka innego miejsca pracy. Takie zachowanie spowoduje konieczność szybkiego przeprowadzenia kolejnej rekrutacji, co wiąże się z kosztami dla pracodawcy.

Warto działać szybko

Jeśli na Pracuj.pl znaleźliśmy ogłoszenie z ofertą wymagającą niższych kwalifikacji niż posiadane przez nas, reagujmy już na etapie wysyłania CV. Warto w treści maila do rekrutera krótko wyjaśnić, dlaczego zależy nam na pracy, pomimo że mamy zbyt wysokie kwalifikacje. Dzięki temu istnieje szansa, że osoba prowadząca rekrutację nie odrzuci naszej aplikacji. Jeśli wyślemy zgłoszenie bez dodatkowych wyjaśnień, możemy być pewni, że zostanie ono odrzucone, gdyż treść naszego CV nie wpisuje się w wymogi na dane stanowisko pracy.

Jak przekonać rekrutera?

Aby nasze CV nie zostało odrzucone pomimo nadmiernie wysokich kwalifikacji na wybrane stanowisko, musimy odpowiednio uargumentować swoją kandydaturę. Dobrym pomysłem jest powołanie się na chęć zmiany środowiska. Np. gdy pracowaliśmy dotąd w korporacji, możemy napisać, że chcemy pracować w mniejszym zespole, w którym będziemy mieli realne poczucie wpływu na rozwój firmy. Warto wspomnieć, że chętnie pomagamy i dzielimy się wiedzą oraz możemy wspomóc zespół swoim doświadczeniem zawodowym. Koniecznie podkreślajmy w wiadomości do rekrutera, że jesteśmy świadomi naszych wysokich kwalifikacji, jednak uważamy, że mogą one przynieść wymierne korzyści dla pracodawcy. Podkreślmy, że bardziej niż wysokość wynagrodzenia liczy się dla nas zawodowe spełnienie i możliwość rozwoju zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Dzięki temu osoba selekcjonująca CV przestanie się obawiać, że zażądamy pensji przekraczającej możliwości danego stanowiska pracy.

--- Artykuł sponsorowany ---