Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:30

Dozór techniczny nad Urządzeniami Transportu Bliskiego

Urządzenia Transportu Bliskiego (UTB) wymagają ścisłego dozoru, aby gwarantowały bezpieczeństwo osobom znajdującym się w ich pobliżu lub wewnątrz nich. Z tego względu wprowadzono konieczność wykonywania dla nich resursów, a także przestrzegania zasad dozoru technicznego.
  • 07.04.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dozór techniczny nad Urządzeniami Transportu Bliskiego

Nie znasz dokładnie historii swojego urządzenia?

Jeśli historia i przebieg urządzenia nie są znane i ciężko ją odtworzyć, niezbędne jest obliczenie resursu. Jest to zabieg polegający na ocenie stanu Urządzenia Transportu Bliskiego, z uwzględnieniem jego wieku, aktualnego stanu zachowania, czasu i warunków eksploatacji, a także innych czynników środowiskowych, które mogły mieć na nie wpływ. Takie wyliczenie jest niezbędne, aby można było podjąć decyzję dotyczącą dalszej eksploatacji lub jej zaprzestania.

Może się oczywiście zdarzyć, iż nie będziesz w stanie samodzielnie dokonać rzetelnej oceny stanu UTB. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jakiej może udzielić Pomorskie Centrum Dźwignicowe. Jego wykwalifikowani pracownicy bez problemu wyliczą resursy dla nawet najbardziej trudnych przypadków, a ty sam będziesz mógł zająć się innymi sprawami.

Jednak resursy nie są wszystkim, czego wymaga się obecnie od UTB. Więcej niezbędnych informacji i propozycji profesjonalnej pomocy zawiera oferta pcd.pomorskie.pl.

Przeglądy konserwatorskie i specjalne

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oprócz konieczności wyliczania resursów, wprowadziło w 2018 roku również obowiązek przeprowadzania tzw. przeglądu specjalnego Urządzenia Transportu Bliskiego. Powinien on mieć miejsce zgodnie z wyznaczonymi w instrukcji przedziałami czasowymi, a także być zgodny z dobrą praktyką inżynierską. Ponadto przegląd specjalny powinien obejmować każdy element urządzenia, w tym w szczególności: elementy konstrukcyjne i nośne, napęd, a także układy hydrauliczne, elektryczne i pneumatyczne. Nie można także zapominać o układach bezpieczeństwa, które mogą stanowić kluczową rolę w chwilach zagrożenia.

Oprócz tego podczas użytkowania UTB niezbędne są przeglądy konserwatorskie, mające na celu ocenę sprawności maszyny i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i uszkodzeń. Dzięki nim istnieje większa szansa, że mały problem nie przerodzi się w duży, a jednocześnie nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Jeśli podczas takiego badania zostaną wykryte nieprawidłowości, urządzenie powinno zostać oddane do serwisu w celu naprawienia problemu. Pomorskie Centrum Dźwignicowe zapewnia szeroki wachlarz usług związanych z pracami konserwatorskimi, między innymi wymianę silników czy elementów układu napędowego. Jednocześnie, PCD specjalizuje się w modernizowaniu urządzeń, na przykład poprzez montowanie w nich przemienników częstotliwości, których zadaniem jest przede wszystkim sterowanie silnikiem i zmniejszenie codziennych kosztów eksploatacji.

fot. materiały prasowe

--- Artykuł sponsorowany ---