Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 07:01

7 zasad, które pozwolą wyjść cało podczas Inspekcji Sanitarnej w lokalu

Każdy restaurator mniej lub bardziej obawia się tego dnia. Niektórzy panicznie się boją, inni ze spokojem oczekują jego nadejścia. Jak powinno wyglądać Twoje zachowanie podczas wizytacji kontrolera z Inspekcji Sanitarnej, by wynik kontroli nie był fiaskiem?
  • 07.04.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
7 zasad, które pozwolą wyjść cało podczas Inspekcji Sanitarnej w lokalu

Spokój ponad wszystko 

Cierpliwość i spokój podczas kontroli Inspekcji Sanitarnej to podstawa. Spokojnie zobacz dokumenty i upoważnienia, jakie ma ze sobą pracownik Sanepidu i pozwól mu realizować  pracę. Nie bądź natarczywy, nie pospieszaj, nie wolno Ci też spoglądać przez ramię osobie, która przeprowadza inspekcję. Nie zachowuj się też zbyt luźno i zanadto przyjaźnie, bo nie każdemu takie podejście restauratora będzie pasować. 

Niewielki brud tu i tam to nie tragedia

Są takie miejsca na kuchni, gdzie brud zbiera się wyjątkowo chętnie i nie sposób czasem zupełnie się go pozbyć. Pracownik Inspekcji Sanitarnej oczywiście wszystko zauważy i odnotuje, ale znacznie lepiej mu w tym nie przeszkadzać i nie zapewniać, że przecież wszystko było “przed momentem” myte. 

Kłamstwo ma krótkie nogi

Jeśli kontroler dokładnie wypytuje o terminy deratyzacji, czas zatrudnienia pracowników czy ostatni termin mycia podłogi - nie kłam. Lawirowanie nie ma sensu, a może tylko kontrolera zdenerwować i postawić Cię w złym świetle. Jeśli nie jesteś pewien co do kalibracji czy przeglądu wagi gastronomicznej, od razu wejdź na stronę ohaus.pomorskie.pl i pokaż kontrolerowi, że już szukasz specjalisty, a nie upieraj się, że waga jest kupiona wczoraj.

Reaguj natychmiast

Jeśli kontroler zauważy brudny kosz na śmieci, od razu poleć pracownikowi jego wyniesienie z kuchni, opróżnienie i mycie, a jeszcze lepiej zrób to sam. Rób dobre wrażenie, rozmawiaj, dopytuj i od razu wyrzucaj rzeczy, które kontroler uzna za zagrażające zdrowiu gości. Od razu każ pracownikom sprzątać lub sam sprzątaj, jeśli kontroler powie, że jest brudno. Nie podważaj jego opinii twierdząc, że nie jest brudno, na tym również można sporo stracić. 

Nie mów za pracowników

Jeśli kontroler zada pytanie pracownikowi, nie staraj się sam na nie odpowiedzieć, nie przekrzykuj się i nie wtrącaj. To może zostać odebrane za stworzenie niewłaściwych warunków w miejscu pracy.

Nie wymądrzaj się

Miałeś czas doczytać co konkretnie podlega kontroli, więc w jej trakcie nie zachowuj się jakbyś pozjadał wszystkie rozumy. Nie podnoś głosu, nie podważaj kompetencji pracownika Inspekcji Sanitarnej. Nie warto też próbować się przypodobać mówiąc, że dany kontroler jest znacznie lepszy od poprzedniego, bo tamten był nieuprzejmy, brzydki i w ogóle wszystko było z nim nie tak. Pracowników Sanepidu nie jest aż tak wielu i możesz w ten sposób nieopatrznie opisać kolegę tego, kto przeprowadza właśnie u Ciebie kontrolę.

Nie negocjuj mandatu

Jeśli kontroler skończył pracę i wyjaśnił na czym polegają uchybienia po prostu przyjmij mandat. Nie negocjuj, zwłaszcza zamykając się z pracownikiem Sanepidu w biurze i krzycząc lub co gorsza sugerując łapówkę. Nie strasz i nie wykłócaj się z kontrolerem. To nic dobrego nie przyniesie, a może jeszcze podwyższyć mandat.

fot. materiały prasowe

--- Artykuł sponsorowany ---