Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 05:49
Reklama

wystawa "Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi"

wystawa "Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi"

Kategoria:

Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę etnograficzną „Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi”.



Śmierć – jedyna pewna rzecz, która spotka nas w życiu. Moment ten budził lęk i strach, ale ludzie próbowali go zrozumieć i godnie przyjąć. W kulturze ludowej śmierć i obrzędy z nią związane należą do jednych z najważniejszych obrzędów przejścia, mających na celu zabezpieczenie żyjących. Śmierć była oswojona, konsolidowała nie tylko pogrążoną w smutku rodzinę, ale także całą społeczność wiejską. Długie, skomplikowane rytuały nadawały jej odpowiedni splendor i majestat. Ludowe zwyczaje pogrzebowe są połączeniem wierzeń pogańskich i chrześcijańskich.



Na wystawie zapoznamy się ze zwiastunami śmierci, z wytycznymi zachowań przy agonii, przygotowaniem ciała do pochówku, samym pogrzebem oraz okresem żałoby.



Wystawa została zorganizowana ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Etnograficznego im. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum w Łowiczu, Muzeum w Łęczycy, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich w Wdzydzach Kiszewskich, Fabryki Sztuk, Agencji Artystycznej GAP w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Polon oraz ze zbiorów prywatnych: Wiktorii Blacharskiej, Kamili Gillmeister i  Piotra Witkowskiego.



Filmy wykorzystane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, Programu Historia Mówiona Ośrodka Brama Grodzka - Teatr „NN” w Lublinie.



Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi



wystawa



kurator: Kamila Gillmeister



czynna do 31.12.2019 r.



Wstęp wolny!



ul. 30 Stycznia 4 Tczew
Organizator: Fabryka Sztuk
Rozpoczęcie: 26.09.2019 18:00
Zakończenie: 26.09.2019 19:00
Reklama