Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 01:18
Reklama

Bardziej, Bardziej, Bardziej, czyli 40 lat pracy twórczej Wiesławy Dolina-Niżyńskiej

Bardziej, Bardziej, Bardziej, czyli 40 lat pracy twórczej Wiesławy Dolina-Niżyńskiej


Przed nami wyjątkowy wieczór zatytułowany Bardziej, Bardziej, Bardziej, czyli 40 lat pracy twórczej Wiesławy Dolina-Niżyńskiej. W ramach wydarzenia będzie miała miejsce prapremiera, powstałego specjalnie na tę okoliczność monodramu Bardziej autorstwa i w reżyserii Barbary Świąder-Puchowskiej (twórczyni również całego projektu, którego organizatorem jest Fabryka Sztuk) w wykonaniu Jubilatki. Poza tym podczas wieczoru, w formie lekkiej i przyjemnej, będzie można zapoznać się z artystycznymi dokonaniami (głównie graficznymi i filmowymi) Doliny-Niżyńskiej, która jest jedną z najbardziej barwnych postaci tczewskiego środowiska artystycznego – bywalczynią salonów i znawczynią sztuki (zwłaszcza filmowej). Jest wszechstronną osobowością, obdarzoną niezwykłą charyzmą, temperamentem i poczuciem humoru. Niemal wszyscy ją znają i ona zna niemal wszystkich. Tczew zawdzięcza jej m.in. piękną oprawę graficzną różnych przedsięwzięć i postać Wróżki Samborki, którą artystka wymyśliła, narysowała i dała jej życie.



 



Wiesława Dolina-Niżyńska, z wykształcenia plastyk ze specjalnością formy użytkowe, ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Od wielu lat wykonuje zawód grafika komputerowego, projektuje najróżniejsze formy – począwszy od katalogów, folderów, magazynów, gazet, poprzez systemy identyfikacji wizualnej (w tym logotypy), po pomoce naukowe dla dzieci, zabawki edukacyjne oraz projekty i skład książek (m.in. Anioły z centrum handlowego Agnieszki Kuszewicz). Sama jest autorką bajki Z Wróżką Samborką po Tczewie oraz jej projektu graficznego w formie kolorowanki.



Jej dziełem jest m.in. logo Fabryki Sztuk w Tczewie, projekty graficzne plansz ścieżki dydaktycznej nad Wisłą w Tczewie oraz poprzednia winieta tytułowa tczewskiej „Panoramy Miasta”.



Dolina-Niżyńska specjalizuje się w kolażu, zajmuje się również montażem filmowym. Współpracuje i współpracowała m.in. władzami samorządowymi Tczewa, Malborka, Sztumu i Kwidzyna, a także z przedstawicielami politycznymi różnych opcji. Okazjonalnie współpracuje również z reżyserem filmów animowanych, Robertem Turło. Na swoim koncie ma bogatą działalność ekspercko-jurorską, m.in. w ramach Plebiscytu „Gastronom Pomorza”, lokalnych Wyborów Miss Polski, jury Konkursu na mural w Tczewie, kilkumiesięcznego konkursu karaoke w Klubie Fama w Tczewie (jego finał odbył się w ramach Dni Tczewa), konkursu plastycznego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tczewie oraz konkursów recytatorskich i wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury „Ratusz” w Malborku. Przez wiele lat współorganizowała z Januszem Kortasem legendarny Dyskusyjny Klub Filmowy „Sugestia” w Tczewie i działała aktywnie w ogólnopolskim ruchu DKF-ów. Począwszy od 1984 roku jest stałą bywalczynią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest prawdopodobnie jedną z niewielu osób, która widziała prawie wszystkie polskie filmy. Zajmowała się fotografią analogową, obecnie cyfrową, wspólnie z Anną Szczygielską prowadzi Foto Atelier, gdzie obie panie wykonują zarówno komercyjne, jak i artystyczne fotografie.



Jako aktorka i performerka wystąpiła m.in. w czytaniu performatywnym Trup autorstwa i w reżyserii Barbary Świąder-Puchowskiej oraz w kilku jej wideoklipach, m.in. w Juracie. Zagrała w etiudzie Bussines w reżyserii Łukasza Ostalskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanego filmu Matka (wówczas studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej). Nieprofesjonalnie zajmuje się również śpiewem, aktywnie uczestniczy w życiu towarzyskim środowisk muzycznych, m.in. w ramach Kaszubskiej Majówki Jazzowej w Szymbarku występowała nieoficjalnie z towarzyszeniem wybitnych muzyków, Leszka Możdżera oraz Mirosława Dudy. Wielokrotnie zdarzało jej śpiewać z towarzyszeniem innego wybitnego twórcy – gitarzysty, Romka Puchowskiego.



Pracowała m.in. jako wykładowca w Centrum Edukacji Dorosłych w Tczewie oraz jako grafik w Fabryce Opakowań Forkan w Tczewie, współpracuje i współpracowała z wieloma lokalnymi drukarniami i instytucjami kultury, w tym z Fabryką Sztuk od początku jej istnienia.



 



Zapraszamy wszystkich, którzy kochają kulturę, sztukę i Wiesię!



ul. 30 Stycznia 4 Tczew
Organizator: Fabryka Sztuk
Rozpoczęcie: 14.11.2019 19:00
Zakończenie: 14.11.2019 21:00
Kicia Kocia w przedszkolu – Poranek Filmowy Przyjazny Sensorycznie Kicia Kocia w przedszkolu – Poranek Filmowy Przyjazny Sensorycznie Kicia Kocia ponownie na wielkim ekranie! Rezolutna kotka już po raz czwarty zaprasza do kin na seanse pełne humoru, emocji oraz codziennych przygód.Kicia Kocia powraca! Uwielbianą kotkę oraz jej przyjaciół – Packa, Adelkę i Julianka – czekają nowe perypetie. Tym razem spędzimy z nimi dzień w przedszkolu, zobaczymy, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokaże nam także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć!Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej obejrzało już ponad 700 tysięcy widzów! Serial „Kicia Kocia” na wielkim ekranie! Kicia Kocia w przedszkolu:Kicia Kocia na placu zabaw – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia mówi: nie – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia i straszna burza – reż. Katarzyna MajsnerKicia Kocia majsterkuje – reż. Anna BłaszczykKicia Kocia na rowerze – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia w przedszkolu – reż. Anna BłaszczykDodatek interaktywny - Kicia Kocia mówi: „Pa, pa!” Kategoria wiekowa: bez ograniczeńReżyserka nadzorująca: Marta StróżyckaKraj i rok produkcji: Polska 2024Czas trwania: 42 minWersja językowa: dubbingPolska premiera: 26 kwietnia 2024 Zapraszamy na Poranki Filmowe Przyjazne Sensorycznie dla najmłodszych widzów, zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieci w wieku szkolnym.Program Poranków to filmy animowane i filmy aktorskie. W nowym sezonie nie zabraknie bohaterów, których znacie z książek i seansów kinowych pokażemy m.in. animowaną wersję przygód lubianej przez przedszkolaków Kici Koci. Zapraszamy do zapoznania się z programem.Przypominamy również, że wszystkie seanse w ramach Poranków Filmowych będą przyjazne sensorycznie. Projekcje przyjazne sensorycznie pozwolą widzom z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego cieszyć się filmową rozrywką i będą wspaniałą okazją do korzystania z oferty kulturalnej. Poranek filmowy dla dzieci przyjazny sensorycznie – warunki:światła na sali nie są całkowicie zgaszone, tylko przyciemnione, co zmniejsza kontrast między ekranem i otoczeniem;dźwięk filmu jest przyciszony, by nie ogłuszał widzów;brak reklam, aby nie rozpraszać uwagi;sala nie jest całkowicie wypełniona;brak wymogu zachowania ciszy podczas oglądania filmu;wejście i wyjście z sali odbywa się tą samą drogą, co zmniejsza lęk przed nowym miejscem oraz ułatwia poruszanie się w przestrzeni Centrum.Bilety: 15 złwww.ckis.tczew.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.05.2024 11:00
Reklama